اصول طراحی اوراق اداری

طراحی اوراق اداری هلیوس

در دنیای امروز، اوراق اداری نقش برجسته‌ای را در ارتباطات تجاری و اداری ایفا می‌کنند. طراحی مناسب این اوراق، علاوه بر جلب توجه مخاطبان، بیانگر هویت و حرفه‌ای بودن یک سازمان یا شرکت است. با رعایت اصول طراحی اوراق اداری می‌توان بهبود قابل توجهی در ارتباطات سازمان ایجاد کرد.

در این مقاله، به بررسی اصول طراحی اوراق اداری خواهیم پرداخت. هدف این مقاله، راهنمایی و الهام‌بخشی برای طراحان و اشخاص علاقه‌مند به طراحی اوراق اداری جذاب و مؤثر است تا با بهره‌گیری از اصول مدرن طراحی، به بهبود ارتباطات و شناخت‌پذیری سازمان‌ها کمک کنند.

طراحی اوراق اداری چیست؟

اوراق اداری چیست؟ 

در ادارات و شرکت‌ها به منظور انجام مکاتبات، گزارش‌‌نویسی، نامه‌نگاری، یادداشت‌برداری و ارتباطات مختلف، به برگه‌هایی جهت نوشتن، چاپ و ارسال نیاز دارید؛ این برگه‌ها تحت عنوان اوراق اداری شناخته می‌شوند. این برگه‌های استاندارد جایگزین نوشتن دستی، تایپ مجدد و هر نوع اضافی کاری دیگر در سازمان‌ها شده است.

با این تفاسیر می‌توان گفت:‌  اوراق اداری به مجموعه‌ اسنادی از قبیل سربرگ، کارت ویزیت، انواع پاکت نامه و …گفته می‌شود که به‌طور خاص برای انجام فعالیت‌ها و ارتباطات در سازمان‌ها طراحی و تدوین می‌شوند.

کاغذ یادداشت، اوراق مالی و اداری (مانند فاکتور، قبض، فرم های داخلی، کارت های پرسنلی، لیبل، کاردکس و…نیز در دسته اوراق اداری قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است این اوراق بر اساس نیازها، کاربردها و اهداف هر سازمان طراحی می‌شوند و  با ارتقاء سطح استاندارد در ارتباطات، اعتبار یک سازمان را تقویت می‌کنند.

از آنجایی که اوراق اداری پایه‌ی طراحی ست‌های اداری می‌باشند؛ به همین دلیل، این اوراق نماینده هویت و حرفه‌ای بودن شرکت یا سازمان شما هستند و بایستی با دقت زیادی طراحی شوند.

در طراحی اوراق اداری باید اصول طراحی گرافیکی مانند نحوه استفاده از رنگ‌ها و فونت‌ها، تناسب و تعادل بین متن و تصویر و تمام جزئیات دیگر به خوبی رعایت شوند. اگر این کار به درستی انجام نشود، ممکن است با مشکلاتی مانند ناهماهنگی در ظاهر اوراق، کیفیت پایین تصاویر یا متون، نارضایتی مشتریان و حتی افت اعتبار در تصویر سازمانی روبرو شوید.

به همین دلیل، برای جلوگیری از نیاز به دوباره کاری و هزینه‌های اضافی، بهتر است که از ابتدا به طراحی دقیق و حرفه‌ای این اوراق اهمیت بدهید. توصیه می‌کنم برای دریافت نتیجه مطلوب، کار را  به طراحان حرفه‌ای یا شرکت‌های طراحی گرافیکی معتبر بسپارید.

مشخصات اوراق اداری استاندارد

مشخصات اوراق اداری استاندارد   

برای طراحی اوراق اداری استاندارد به نکات زیر توجه کنید:

طراحی جذاب و خلاقانه

  • انتخاب رنگ‌ها: از رنگ‌های زنده و هماهنگ با موضوع و برند خود استفاده کنید.
  • طرح‌های جذاب: از طرح‌ها و الگوهای متناسب با موضوع استفاده کنید تا ظاهری جذاب ایجاد شود.
  • استفاده از تصاویر: تصاویر مرتبط با موضوع می‌توانند جذابیت بیشتری به اوراق اضافه کنند.

خوانایی بالا

  • انتخاب فونت مناسب: از فونت‌های خوانا و قابل فهم استفاده کنید، بهتر است از فونت‌های سریف و بدون زیر گونه استفاده کنید.
  • اندازه فونت: اندازه فونت‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که متن به راحتی قابل خواندن باشد.
  • ترتیب و ساختار: مطالب را به صورت منظم و ساختارمند نمایش دهید، از عناوین و زیرعناوین استفاده کنید تا مخاطبان به سرعت به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

سادگی و روشنی موضوع

  • مطابقت موضوع با عنوان: عنوان و تیتر اوراق باید به خوبی موضوع و محتوای آن را منعکس کنند.
  • استفاده از کلمات کلیدی: در مطالب خود از کلمات کلیدی استفاده کنید تا مخاطبان به سرعت متوجه محتوای اصلی شوند.

مشاوره در طراحی برندبوک


ترتیب مناسب محتوا

  • برجسته کردن اطلاعات مهم : اطلاعات مهم را در ابتدای مطلب قرار دهید تا مخاطبان در نگاه اول به اطلاعات کلیدی دسترسی پیدا کنند.
  • ایجاد تمایز بین عناوین و متن: با استفاده از اندازه‌ها، رنگ‌ها یا فونت‌های متفاوت، عناوین را از متن متمایز کنید.

نکته کلیدی در اصول طراحی اوراق اداری

از جمله مواردی که در طراحی اوراق اداری باید در نظر گرفته شوند، می‌توان به انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها، آرم یا لوگوی شرکت، تنظیم فضاها، ایجاد توازن بین متن و تصاویر، انتخاب اندازه‌های مناسب و استفاده از الگوها و تکرارها اشاره کرد. همچنین، اوراق اداری باید به‌طور همگانی قابل دسترس باشند و قابلیت چاپ و توزیع را داشته باشند.

هدف شما ایجاد اوراقی است که به راحتی خوانده شوند، اطلاعات مهم به سرعت قابل دسترسی باشند و به صورت جذابیت برای مخاطبان ترتیب داده شده باشند.

در ادامه چند نکته کلیدی برای طراحی اوراق اداری استاندارد را مطرح می‌کنم.

نکات مهم در اصول طراحی اوراق اداری    

طراحی اوراق اداری، همانند برقراری نخستین ارتباط، ارزش و اهمیت زیادی برای سازمان به همراه دارد. این اوراق بیانگر هویت بصری یا سازمانی یک سازمان هستند و بدون شک طراحی منحصر به فرد آن به شکل گرفتن ارتباطات مؤثر سازمان نیز کمک می‌کند.

 اغلب شرکت‌ها، از مزایای داشتن یک طراحی منحصر به فرد برای اوراق اداری مجموعه شان غافل هستند؛ از این رو برای کاهش هزینه‌های خود از طرح‌های آماده استفاده می‌کنند.

در ادامه قصد دارم یک سری نکات مهم را برای طراحی استاندارد اوراق اداری به شما معرفی کنم.

از گزینه‌های رنگی  محدود استفاده کنید.

اگرچه شما می‌توانید از تکنیک چاپ ۴ رنگ برای چاپ اوراق اداری بهره ببرید، اما باید به خاطر داشته باشید که این اوراق توسط کاربران برای ویرایش و افزودن اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل، استفاده از طیف گسترده رنگ‌ها می‌تواند به کارکرد اصلی این اوراق آسیب برساند.

نکته

چاپ ۴ رنگ یا تمام رنگ به تکنیک چاپ یک تصویر با استفاده از چهار رنگ اصلی سیان (Cyan)، مگنتا (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) اشاره دارد. این تکنیک معمولاً در چاپ رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا تمام رنگ‌های مورد نیاز برای تشکیل تصویر را از این چهار رنگ اصلی به دست آید.  این روش چاپ معمولاً برای چاپ مجلات، کاتالوگ‌ها، تراکت‌ها و سایر محصولات چاپی با تصاویر و رنگ‌های گوناگون استفاده می‌شود.

حداکثر فضا را برای نوشتن اختصاص دهید

حداکثر فضا را برای نوشتن اختصاص دهید

برخی طراحان تازه کار و مبتدی در طراحی اوراق اداری، تصور می‌کنند که هر طرحی را در اوراق اداری می‌توانند به هر شکلی استفاده کنند؛ به همین دلیل در طراحی این اوراق همیشه با چالش روبرو می‌شوند.

گرچه استاندارد دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌کنم در سربرگ با ابعاد A4، یک فضای ۱۶ در ۲۱ سانتی‌متر را برای نوشتن اختصاص دهید. این نکته به طراحان کمک کند تا با محدودیت‌های فضا در نظر گرفته شده، طرح‌هایی منظم و قابل استفاده ارائه دهند.

 ساده، منظم ، هماهنگ و منسجم طراحی کنید

در طراحی اوراق اداری، از تصاویر و وکتورهای شلوغ استفاده نکنید. توصیه می‌کنم با در نظر گرفتن ارتباطات منطقی و هندسی، یک ساختار منظم و هماهنگ را ایجاد کنید و تمام عناصر متن و تصویر را در این قالب بگنجانید.

 فضای پشت سربرگ‌ها و داخل پاکت‌ها را فراموش نکنید

فضای پشت سربرگ‌ها و داخل پاکت‌ها نیز جزء مهمی از فرآیند طراحی اوراق اداری هستند. برای طراحی این بخش می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 لوگو و عناصر هویت بصری سازمان، اطلاعات تماس، پیام یا شعار برند، تصاویری که جزء هویت بصری سازمان باشند. این تصاویر می‌توانند موضوعات مرتبط با فعالیت سازمان یا محصولات و خدمات آن را نشان دهند.

بطور کلی  از این فضا می‌توانید برای جلوگیری از تداخل بین عناصر مختلف، بهبود خوانایی و آراستگی  بهره ببرید.

منحصر بفرد و خلاق باشید

سعی کنید از تخیل و خلاقیت خود بهره ببرید تا یک طرح منحصر به فرد و حرفه‌ای ایجاد کنید. همچنین سادگی و کاربرپسندی را در طراحی این اوراق فراموش نکنید.

با ترکیب منظمی از عناصر گرافیکی، رنگ‌ها، فونت‌ها و محتوا، می‌توانید یک اثر بصری متفاوت و جذاب خلق کنید که بیانگر هویت و اهداف سازمانی شما باشد.

یک نسخه برای فکس و یک نسخه برای کانال‌های دیجیتالی

در حال حاضر شرکت‌ها از ایمیل  برای ارسال نامه‌های اداری استفاده می‌کنند. با این وجود احتمال دارد برخی از شرکت‌ها همچنان از طریق فاکس با همکاران و یا مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. با توجه به محدودیت‌های دستگاه‌های فاکس در ارسال و پردازش دقیق نوشته‌ها و تصاویر، بهتر است یک نسخه اختصاصی اوراق اداری برای ارسال از طریق فکس طراحی شود.

در ضمن، پیشنهاد می‌شود که قبل از تأیید نهایی طرح‌های سربرگ، یک نسخه از آن‌ها را به‌صورت آزمایشی از طریق دستگاه فکس ارسال کنید. این کار باعث می‌شود تا وضوح و خوانا بودن طرح‌ها در دستگاه‌های فاکس تأیید شود.

از متریال های مناسب استفاده کنید

از متریال های مناسب استفاده کنید

در طراحی اوراق اداری، انتخاب متریال مناسب می‌تواند به شکل قابل توجهی بر جذابیت و ارزش افزوده محصول تأثیر بگذارد. بکار بردن متریال های مختلف در طراحی این اوراق همیشه نتیجه خوبی به همراه ندارد؛ اما اگر در انتخاب نوع کاغذ دقت کنید، می‌توانید اوراق اداری خاص و منحصر بفردی را طراحی کنید.

در نهایت، ترکیب مناسب متریال‌ها با توجه به اهداف شما، نوع کسب و کار یا سازمان‌تان و تمایل مخاطبان، به طراحی اوراق اداری منحصر به فرد و جذاب کمک خواهد کرد.

به روز باشید

در زمینه طراحی و متریال‌های جدید اوراق اداری به روز باشید و از فرصت‌های جدید بهره‌برداری کنید.

چرا باید از خدمات هویت سازمانی ما استفاده کنید؟   

تخصص و تجربه: ما با تخصص و تجربه در زمینه طراحی اوراق اداری، به شما کمک میکنیم تا طرح‌هایی با کیفیت بالا و تأثیرگذار ایجاد کنید که با هویت سازمان شما همخوانی داشته باشند.

شخصی‌سازی: ما با درک عمیق از نیازهای هر سازمان، طرح‌هایی منحصربه‌فرد ایجاد می‌کنیم که هویت و مقدار اهمیت سازمان شما را به‌خوبی منعکس کنند.

هماهنگی با هویت بصری: مابا دقت به هویت بصری سازمان‌ها، طرح‌هایی ایجاد می‌کنیم که با لوگو، رنگ‌ها و الگوهای گرافیکی سازمان سازگاری دارند.

تأثیرگذاری بصری: طرح‌های اوراق اداری ما نه تنها زیبا، بلکه تأثیرگذار هم هستند؛ این تاثیرگذاری به تقویت اعتماد و اطمینان در مخاطبان کمک می‌کند.

حرف آخر     

ما با چندین سال تجربه در زمینه ارتباطات بازاریابی، برندینگ، طراحی گرافیک و.. یکی از متخصصان برجسته در حوزه  طراحی اوراق اداری هستیم. با تخصص و تجربه در طراحی اوراق اداری می‌توانیم به سازمان‌ها کمک کنیم تا تصویر حرفه‌ای و منحصربه‌فردی را ایجاد کنند. با هماهنگی با هویت بصری سازمان‌ها و توجه به جزئیات، طرح‌هایی ایجاد می‌کنیم که به تأثیرگذاری مثبت در مخاطبان کمک می‌کنند.

اگر شما هم به دنبال نمونه های موفق طراحی ست اداری یا اوراق اداری هستید، با مجموعه ما تماس بگیرید.