کیوریتوری نمایشگاه های داخلی

کیوریتور، دکتر آرش سلطانعلی

کیوریتور به عنوان فردی خلاق با تخصص بینارشته ای در زمینه هنر معاصر، اقتصاد هنر و تاریخ هنر به وسیله فهم هنری، انتقادی، پژوهشی خود و نیز احاطه اش بر جریانات و رویدادهای بازار هنر این توانایی را دارد تا با برگزاری یک نمایشگاه تاثیرگذار داخلی و یا بین المللی، مابین آثار هنرمندان و ارتباط مخاطب پل بزند. او با کار پژوهشی خود دلالت ها، دانش و معناهای جدیدی خلق می کند و بر جریان های هنری تاثیر می گذارد. او مفاهیم جدید را از دل موضوعات بیرون و مسائل معمول را به چالش می کشد و نیز پتانسیل های جدید آنها را کشف می کند.

امروزه برگزاری نمایشگاه های داخی و خارجی غالبا به عهده کیوریتوران و با مشاوره آنها انجام می گیرد. در ابتدا موضوع، ایده، هدف و نتایج کلی نمایشگاه توسط یک کیوریتور انتخاب می شود و سپس آثار هنرمندان با توجه به موضوع، اهداف، مدیوم و فردی و گروهی بودن نمایشگاه گزینش می شوند. باید توجه داشت که آثار در تعامل و ارتباط مفهومی درست با یکدیگر انتخاب و چیدمان می شوند.

کیوریتوری نمایشگاه های داخلی

یک کیوریتور تلاش دارد تا یک مجموعه را با تعریف مفهومی نو یا پنهان و مشترک دربین آثار به مخاطبان ارائه کند بدین صورت که با ایجاد یک بستر معنایی جدید لایه های دیگر اثر را بر مخاطبان آشکار می کند و آنها را به درک و دریافت بهتر اثر و هنرمند رهنمون می شود.

همچنین در این بین توجه به مسائل فیزیکی مانند؛ نحوه چیدمان و نصب آثار، تهیه کاتالوگ نمایشگاه، استیت منت نویسی، نورپردازی، دسترسی مخاطبان، تناسب فضای نمایش با تعداد آثار و کانسپت درنظر گرفته شده، زمان نمایش و زاویه دید مخاطب مهم است.

  برگزار کردن جلسه نقد و بررسی آثار نمایشگاه و دعوت از منتقدان و متخصصان برای ایجاد فضای گفتمانی- انتقادی و نیز توجه به واکنش آنها و رسانه ها برای به دست آوردن تصویر کلی از وجه بیرونی و رفع ایرادات و اصلاح آنها برای نمایش از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین برنامه ریزی برای تبلیغات در رسانه ها، پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی به منظور جذب و ارتباط با مخاطب، معرفی هنرمند و اطلاع رسانی نمایشگاه از مواردی است که یک کیوریتور باید برای آن برنامه ریزی اصولی داشته باشد.


مطالعه بیشتر >> چند ویژگی مهم کیوریتوری


توجه به نوع مخاطبان نیز نباید از دید کیوریتور مغفول بماند؛ چه از لحاظ مفهومی که توجه به تجربه زیبایی شناسانه مخاطب، نحوه بازنمایی اثر را به منظور انتقال مفهومی و لذت بصری تعیین می کند و چه دعوت از بازدیدکنندگان بالقوه مانند خریداران، مجموعه داران، سرمایه گذاران و حامیان هنری و نیز منتقدان، مدیران نهادهای هنری، کارشناسان هنری، دلالان و …که به منظور جذب سرمایه و دسترسی به شبکه گسترده تری از مخاطبان برای معرفی هنرمند به بازار هنر، ارائه آثار، فروش و تثبیت هنرمند انجام می گیرد. همچنین نوشتن استیت منت مناسب در جهت مفهوم کلی مورد نظر مهم است.

می توان گفت امروزه یک اثر در بستر کلی که شامل شیوه معرفی هنرمند، نحوه نمایش اثر، تبلیغات و رسانه ها، نقدها، شبکه های ارتباطی گسترده و درگیری مخاطب است در بدنه بازار هنر معاصر مسیر خود را طی می کند که این امر به تنهایی از عهده هنرمند برنخواهد آمد.

دکتر آرش سلطانعلی کیوریتور

بدین منظور جناب آقای دکتر آرش سلطانعلی در زمینه مدیریت پروژه های هنری و کیوریتورینگ نمایشگاه های داخلی و خارجی با ارائه مشاوره تخصصی در مسائلی همچون؛ مباحث نظری کیوریتوری، ارتباط کیوریتور با بازارهای هنری، نحوه انتخاب آثار برای یک نمایشگاه، مفهوم پردازی، استیت منت نویسی، ارتباط موثر با نهادهای هنری، بررسی هنر معاصر، نقش کیوریتور، برپایی نشست های تحلیل و نقد آثار، نحوه ارتباط با مخاطب از طریق رسانه ها، پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی و…به هنرمندان، گالری داران و افراد علاقه مند به این حوزه آنها را در پیمودن مسیر حرفه ای و شخصی شان به منظور دستیابی به پیشرفت و موفقیت مستمر همراهی خواهند کرد.