خدمات

طراحی لوگو

طراحی لوگو یک فرآیند هنری و استراتژیک است که در ایجاد هویت بصری برند نقش حیاتی دارد. لوگو، باید بتواند هویت، ارزش‌ها، و ماموریت برند را در همان نگاه اول به مخاطب منتقل کند. از این رو، طراحان لوگو با تکیه بر مهارت‌ها وخلاقیت‌شان سعی دارند یک لوگو  منحصربفرد و قابل تشخیص طراحی کنند.

در این مقاله سعی کردیم اصول طراحی لوگو موفق را شرح دهیم. تا انتهای مطلب همراه من باشید.

لوگو چیست؟  

لوگو (Logo)، اختصاراً “نماد شناسایی” یا “علامت تجاری”، یک نماد گرافیکی یا تصویری است که هویت یک سازمان، برند، خدمت یا محصول را نمایان می‌سازد.  یا بعبارتی دیگر، لوگو نمادی است که به صورت گرافیکی طراحی می‌شود و به شناسایی بصری سریع و آسان برند(محصول یا خدمت) کمک می‌کند. پس لوگو یک عنصر کلیدی در هویت بصری است؛ که می‌تواند شامل حروف، علائم، نمادها و یا ترکیبی از این‌ها باشد. هدف اصلی یک لوگو این است که هویت و شناسایی برند را در ذهن مخاطبان حک کند.

طراحی لوگو
طراحی لوگو برای جذب مشتریان

چند عبارت کلیدی  

اهمیت لوگو در تبلیغات و شناسایی یک برند بسیار بالاست؛ زیرا می‌تواند هویت و ویژگی‌های خاص یک محصول یا شرکت را به مخاطبان منتقل کند.

لوگوها علاوه بر تمایز دادن یک برند یا محصول، معمولاً ارتباطات بصری را تسهیل کرده و به خاطرسپاری برند را تقویت می‌کنند.

 لوگو در انواع رسانه‌ها مانند وب‌سایت‌ها، محصولات، تبلیغات و غیره ، به عنوان نماینده‌ای از هویت و شناخت برند یا سازمان عمل می‌کند.

لوگو یک ابزار قدرتمند در جذب مشتریان، ساختن هویت برند، و ایجاد ارتباط بصری با مخاطبان است که در انواع صنایع و حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوگو به عنوان یک ترکیب از تصاویر و نوشته‌ها، اطلاعات و احساسات مختلفی را به مخاطبان منتقل می‌کند و یک نماینده قوی و حرفه‌ای برای برند شما به حساب می‌آید.

 

انواع لوگو    

 • لوگوهای مونوگرام ( یا نشانک)
 • لوگوتایپ
 • علامت تصویری
 • علائم انتزاعی لوگو
 • لوگو ترکیبی

لوگوها نمایانگر هویت بصری یک برند یا سازمان هستند و می‌توانند به شکل‌های مختلفی طراحی شوند. در ادامه انواع مختلف از لوگوها  را معرفی خواهم کرد:

لوگوهای مونوگرام یا نشانک: در این نوع لوگو، از حروف یا نماد خاص برای نمایش برند استفاده می‌شود. ویژگی‌های برجسته این نوع لوگو سادگی و قابلیت تشخیص بالا است.

لوگوتایپ: در این نوع لوگو، اسم برند به صورت خاص و منحصر به فرد طراحی شده و به عنوان عنصر اصلی لوگو در نظر گرفته می‌شود. این نوع لوگو به کمک فونت‌ها و طرح‌های حروفی منحصر به فرد، هویت بصری برند را نمایش می‌دهد.

علامت تصویری: در این نوع لوگو، از تصویر، نماد یا آیکون برای نمایش برند استفاده می‌شود. این تصویرها باید با برند و مفهوم آن همخوانی داشته باشند.

علائم انتزاعی لوگو: در این نوع لوگو، از عناصر انتزاعی، شکل‌ها، خطوط و رنگ‌ها برای ایجاد یک هویت بصری منحصر به فرد استفاده می‌شود. این نوع لوگو از شکل‌ها یا اشکالی که در طبیعت وجود دارند، الهام گرفته است؛ اما به شکلی غیر واضح یا پنهانی طراحی می‌شود.

این روش باعث ایجاد ارتباط‌های نهفته و پیچیده‌تری با مخاطبان می‌شود و  تفسیرهای متفاوتی از لوگو ایجاد می‌کند.

لوگو ترکیبی:  لوگوی ترکیبی، یک نوع طراحی لوگو است که از ترکیب عناصر مختلف مانند نمادها، تصاویر نمایان یا حروف برند بهره می‌برد. هدف اصلی این نوع طراحی، ایجاد یک شناسه بصری منحصر به فرد برای برند است.

هر نوع لوگو دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر بفردی است، که  هر سازمانی با توجه به هویت و پیام برند خود، یکی از این انواع را برای طراحی لوگو انتخاب می‌کند.  همچنین، عواملی نظیر سادگی، قابلیت تشخیص، قابلیت انتقال پیام و هماهنگی با سایر عناصر هویت بصری نیز در انتخاب نوع لوگو بسیار حائز اهمیت هستند.

انواع لوگو
فونت های لوگو

فونت های لوگو    

نمونه‌هایی از انواع مختلف فونت‌ها که معمولاً برای طراحی لوگوها استفاده می‌شوند:

 • فونت های سریف
 • فونت های بدون سریف
 • فونت های نوشتاری
 • فونت های مدرن
 • فونت های نمایشی

فونت‌های سریف    

 1. Times New Roman
 2. Georgia
 3. Baskerville

فونت‌های بدون سریف 

 1. Helvetica
 2. Arial
 3. Futura

فونت‌های نوشتاری  

 1. Brush Script
 2. Zapfino
 3. Monotype Corsiva

فونت‌های مدرن 

 1. Gotham
 2. Proxima Nova
 3. Montserrat

فونت‌های نمایشی 

 1. Impact
 2. Bebas Neue
 3. Playfair Display

لطفاً توجه داشته باشید که برای انتخاب فونت مناسب برای لوگوی خود، باید به عواملی مانند موضوع و اهداف کسب‌وکار، اندازه و قابلیت‌خوانایی، تطابق با تصویر برند، و سبک طراحی توجه کنید. همچنین، می‌توانید از منابع طراحی گرافیکی و وب‌سایت‌هایی مانند Google Fonts، Adobe Fonts و Font Squirrel برای مشاهده و انتخاب فونت‌های بیشتر استفاده کنید.

یک لوگو چه سایزی باید داشته باشد؟ 

سایز مناسب برای یک لوگو به محل نمایش آن بستگی دارد. اما در ادامه سایزهای معمول برای لوگوها در مختلف موارد را می‌توانید مشاهده کنید:

لوگو وبسایت:  برای نمایش در وبسایت، اندازه‌های ۲۰۰ پیکسل تا ۵۰۰ پیکسل برای عرض یا ارتفاع معمولاً مناسب هستند. این اندازه‌ لوگو در تمام دستگاه‌های الکترونیکی به خوبی نمایش داده شود.

لوگو برای پروفایل شبکه‌های اجتماعی:  اندازه‌های مختلفی برای شبکه‌های اجتماعی وجود دارند. برای مثال، لوگوی پروفایل توییتر می‌تواند ۴۰۰×۴۰۰ پیکسل باشد، در حالی که برای اینستاگرام می‌تواند ۱۱۰×۱۱۰ پیکسل باشد.

لوگو برای مدارک و اسناد مختلف: برای مدارک و اسناد مختلف مانند نامه‌ها، کارت‌ها و مستندات یا پرزنتیشن‌ها، اندازه لوگو باید کوچکتر و مناسب برای جایگذاری در این نوع اسناد باشد. اندازه‌ی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ پیکسل برای طول یا عرض می‌تواند مناسب باشد.

لوگو چاپی: اگر لوگو در مواد چاپی مانند کارت ویزیت، فولدرها یا تبلیغات چاپی استفاده می‌شود، باید دارای رزولوشن بالا باشد. برای چاپ با کیفیت، معمولاً نیاز به لوگوهای با اندازه حداقل ۳۰۰ دی‌پی آی (DPI) دارید.

لوگو در ویدئو و انیمیشن:‌ اگر لوگو را  در ویدئوها یا انیمیشن‌ها استفاده می‌کنید، باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا به خوبی دیده شود. بطور کلی ابعاد لوگو  به وضوح و ابعاد ویدئو یا انیمیشن  بستگی دارد.

توجه کنید!    

مهم‌ترین نکته این است که لوگوی شما باید به درستی قابل خواندن و تشخیص دادن باشد، حتی در اندازه‌های کوچک.

توصیه می‌شود که لوگوی خود را در اندازه‌های مختلف طراحی کنید تا در تمامی پلتفرم‌ها به‌خوبی نمایش داده شود. همچنین، فرمت‌هایی مانند PNG و SVG برای حفظ کیفیت بهتر لوگو در اندازه‌های مختلف را نیز در نظر بگیرید.

 

سایز لوگو
کاربرد لوگو

لوگو چه کاربردی دارد؟ ( چگونه به کسب و کارها کمک می‌کند؟)   

لوگو به عنوان یک نماینده گرافیکی، می‌تواند بسیاری از اطلاعات و ارتباطات مهم کسب و کار را در خود جای دهد. یک لوگو قوی می‌تواند به شما کمک کند تا:

قابل شناسایی باشید: لوگو به مخاطبان نشان می‌دهد که این برند یا شرکت کیست و از دیگران تمایز دارد.

محصولات یا خدمات را نمایش دهید: ترکیبی از تصاویر و نوشته‌ها در لوگو می‌تواند بخشی از فعالیت‌ها یا محصولات شما را به مخاطبان نشان دهد.

ارزش‌ها و اهداف را به برند انتقال دهید: از طریق انتخاب رنگ‌ها، شکل‌ها و نمادها می‌توان ارزش‌ها، اهداف و جنبه‌های مهم برند را به مخاطبان منتقل کرد.

یک هویت و تمایز منحصر به فرد ایجاد کنید: لوگو با طراحی‌های منحصر به فرد، به شرکت یا برند شما کمک می‌کند که از رقبا تمایز پیدا کنید و در ذهن مخاطبان به یادماندنی باشد.

حس و احساسات را انتقال دهید: با طراحی لوگو می‌توانید حس و احساسات خاصی را در مخاطبان‌تان ایجاد کنید. به عنوان مثال، یک لوگو با رنگ‌های روشن و دلنشین، حس آرامش و شادی را منتقل می‌کند.

تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها: لوگو می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مخاطبان تأثیر بگذارد،؛ با ایجاد شناخت و اعتماد، مخاطبان را به سمت خرید یا همکاری با شما سوق دهد.

طراحی لوگو چیست؟   

طراحی لوگو فرآیندی است که در آن یک نماد گرافیکی با هدف نمایش هویت یک سازمان، برند، خدمت یا محصول ایجاد می‌شود. لوگوها به عنوان یک نماد شناخته شده برای شناسایی و تمایز بخش مشخصی از یک موجودیت به کار می‌روند. همانطور که گفته شد، این نماد گرافیکی شامل  حروف، علائم، نمادها و یا ترکیبی از این‌ها است و به شکل یک تصویر، نمونه خطی یا ترکیبی از از این عناصر طراحی می‌شوند.

برای طراحی یک لوگو، اصول طراحی گرافیکی، تئوری رنگ، نمادشناسی و ارتباطات بصری مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوگوها باید بتوانند در همان نگاه اول و بدون نیاز به توضیح، هویت و مشخصات موجودیت را منعکس کنند. به عنوان مثال، برای طراحی لوگو شرکت بازی‌های ویدیویی از عناصر مرتبط با بازی‌ها مانند کنترلرهای بازی، کاراکترها یا الگوهای گیمینگ استفاده می‌شود.

 

 

طراحی لوگو چیست؟
چه عواملی در طراحی لوگو موثر هست

چه عواملی در طراحی لوگو مهم هستند؟    

طراحی لوگو یک فرآیند خلاقانه و استراتژیک است که با هدف شناساندن یک برند و انتقال پیام‌های آن برند به مخاطبان انجام می‌شود. در طراحی لوگو، عوامل متعددی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند تا نتیجه نهایی مناسب و مؤثر به دست آید. برخی از این عوامل عبارتند از:

سادگی: لوگو باید ساده، قابل فهم و خوانا باشد. از طراحی‌های پیچیده و شلوغ خودداری کنید تا لوگوی شما در ذهن مخاطبان ثبت شود.

قابل تشخیص: لوگو باید قابل تشخیص و قابل به یادآوری باشد، به طوری که مخاطبان در نگاه اول و  به سرعت برند مربوطه را به خاطر بیاورند.

یکتایی: لوگو باید منحصربه‌فرد و قابل تمایز از دیگران باشد. این ویژگی به برند کمک می‌کند تا از رقبا تمایز پیدا کند.

رنگ‌ها و فونت‌ها: انتخاب رنگ‌ها و فونت‌ها در طراحی لوگو نقش مهمی ایفا می‌کند. این عوامل باید با هویت و موضوع برند همخوانی داشته باشند.

پیام و احساس: لوگو باید پیام و احساس مرتبط با برند را منتقل کند؛ یعنی باید به طور واضح و قابل فهم برای مخاطبان نشان دهد که برند چه ارزش‌ها و مزایایی ارائه می‌دهد.

چند منظوره بودن: لوگو باید در تمام رسانه‌ها و فضاها قابل استفاده باشد. از این جهت باید در نسخه‌های مختلف (سیاه و سفید، رنگی، تاریک و روشن و غیره) مفهوم و شناخت‌پذیری را حفظ کند.

کاربرپسندی: لوگو باید در تمام اندازه‌ها و بسترهای مختلف قابل استفاده و قابل مشاهده باشد، از وبسایت‌ها تا محصولات چاپی.

قابلیت تغییر مقیاس: لوگو باید بدون از دست دادن کیفیت در اندازه‌های مختلف، قابلیت تغییر مقیاس داشته باشد. بعبارتی لوگو باید در اندازه‌های مختلف ،  بدون از دست دادن  کیفیت قابل استفاده باشد.

سازگاری: طراحی لوگو باید با ارزش‌ها، مأموریت، و هویت برند همخوانی داشته باشد. انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها، شکل‌ها و سایر المان‌های گرافیکی باید با معنای برند هماهنگ باشد.

نکته مهم!

طراحی لوگو به عنوان یک پروسه خلاقانه از همکاری میان طراح گرافیکی و مشتری (یا سازمان) صورت می‌گیرد تا نتیجه‌ای که با هویت و اهداف موجودیت سازگاری دارد، ایجاد شود.

فرایند طراحی لوگو چیست؟  

طراحی لوگو توسط طراحان گرافیک یا تیم‌های طراحی انجام می‌شود و شامل مراحل زیر می‌شود:  

تحقیق و تحلیل

 قبل از هر چیزی بایستی درباره جامعه هدف و نیازهای آن‌ها، رقبا و بازار هدف اطلاعات جمع‌آوری کنید. این مرحله به ایجاد یک تصویر دقیق از اهداف و مخاطبان لوگو کمک می‌کند.

تعریف استراتژی طراحی

 در این مرحله، استراتژی کلی طراحی لوگو از جمله مفاهیم کلیدی،  ارزش‌ها، ویژگی‌های برند و پیامی که می‌خواهید به مخاطب انتقال دهید را تعیین کنید.

برای تعیین این استراتژی کافیست به سؤال زیر پاسخ دهید:

می خواهید لوگوی شما، چه نوع احساسی در مخاطب ایجاد کند؛ آیا ساده و کلاسیک باشد یا جدید و نوآورانه و… طراحی شود.

طراحی اسکچ‌های اولیه

 در این مرحله، اسکچ‌های ساده و خام از ایده‌هایی که در مرحله قبل تعیین کرده‌اید را طراحی کنید. این اسکچ‌ها ممکن است خطوط و اشکال ساده باشند.

فرایند طراحی لوگو
تنظیم و بهینه سازی طراحی لوگو

توسعه اسکچ‌ها

 در این مرحله باید رنگ‌ها، فرم‌ها، اندازه‌ها و جزئیات دقیق را در طراحی لوگو اعمال کنید؛ بنابراین اسکچ‌های اولیه را که در مرحله قبل طراحی کردید را باید با جزئیات بیشتری توسعه دهید.

آزمایش و ارزیابی

 از مخاطبان خود در مورد لوگوی طراحی‌شده نظرسنجی کنید؛ بازخوردهای مخطابان‌تان به شما کمک می‌کند تا از مشکلات احتمالی لوگو آگاه شوید. یعنی این بازخورد‌ها ممکن است منجر به تغییرات و بهبودهای لازم در طراحی شود.

تنظیم و بهینه‌سازی

 با توجه به بازخورد‌ها، نقدها و تجربه‌ها، لوگو را تنظیم و بهبود دهید. در این مرحله با تغییر دادن جزئیات ریز به نتیجه نهایی نزدیک‌تر می‌شوید.

تولید و اجرا

 پس از تأیید نهایی، لوگوی طراحی‌شده را با کیفیت بالا در انواع رسانه‌های مرتبط با برند استفاده کنید. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت، بسته بندی، لوازم تبلیغاتی، چاپ روی محصولات فیزیکی

تحویل و استفاده

 پس از اتمام طراحی لوگو، در زمان تحویل باید فرمت‌های مختلفی از لوگو  (مانند PNG، JPG، SVG) را برای کاربردهای مختلف با توجه به نیازهای مشتریان به او تحویل دهید.

توجه کنید، تیم طراحی لوگو در هر مرحله از این فرایند، بایستی با مشتری یا تیم مرتبط هماهنگ باشد، تا با اعمال تغییرات مورد نیاز، به کی نتیجه نهایی مطلوب دست یابد.

طراحی حرفه ای لوگو با دکتر آرش سلطانعلی     

طراحی حرفه ای لوگو یعنی بازار مناسبی را هدف قرار دهیم. لوگوی شما بتواند پیام موردنظر برند را به‌طور دقیق منتقل کند و به بهبود سودآوری کسب و کارتان کمک کند. دکتر آرش سلطانعلی با تجربه خود، به عنوان یک مشاور حرفه‌ای، به شما در طراحی یک لوگو حرفه‌ای کمک می‌کند.

حتی اگر شما محصولات و خدمات با کیفیتی را ارائه دهید، در صورتیکه لوگو خود را به طور حرفه ای طراحی نکرده باشید، شرکت شما با مشکلاتی مواجه خواهد شد. شک نکنید! یک طراحی نادرست برای لوگو می‌تواند منجر به جذب نادرست مشتریان شود؛ رفع این مشکل نیز ممکن است با هزینه‌های قابل توجهی همراه باشد.

ارتباط با مشتریان

دکتر آرش سلطانعلی از یک روش طراحی مبتنی بر اهداف استفاده می‌کند تا لوگوی شما متناسب با اهداف کسب و کارتان  طراحی شود.  او  برای طراحی لوگو فرایند زیر را دنبال می‌کند:

ارتباط مستقیم با مشتریان

 ابتدا با مشتریان ارتباط برقرار می‌کند، تا اهداف و نیازهای آن‌ها را به طور دقیق‌تری درک کند.

تهیه لیست اهداف

بر اساس گفتگوها با مشتریان، اهداف آن‌ها را  به دقت لیست می‌کند؛  این لیست اهداف به عنوان راهنمای اصلی در فرآیند طراحی لوگو استفاده می‌شود.

شکل‌دهی به مقاصد

اهداف مشتریان باعث شکل‌گیری مقاصد می‌شوند؛ این مقاصد را  به‌طور دقیق در طراحی لوگو به‌کار می‌گیرد تا پیام موردنظر به‌خوبی منتقل شود.

تطابق با هدف کسب و کار

در نهایت یک لوگو مطابق با اهداف،  ارزش‌ها، مفاهیم کلیدی و فلسفه کسب و کار طراحی می‌کند.  چنین لوگویی نه‌تنها جذابیت ظاهری دارد، بلکه به‌طور معنادار با اهداف شما نیز هماهنگ است.

مزایای این روش

 • هماهنگی دقیق: لوگوی طراحی شده به‌طور دقیق با اهداف کسب و کار همخوانی دارد.
 • انتقال پیام صحیح: این روش باعث می‌شود که لوگو پیام صحیح را به مخاطبان منتقل کند.
 • افزایش ارتباط با مشتریان: ارتباط نزدیک با مشتریان باعث ایجاد احساس ارتباط نزدیک‌تر با کسب و کار می‌شود.
 • کاهش هزینه‌های اصلاح: با تطابق اهداف از ابتدا، احتمال تغییرات و اصلاحات پس از طراحی کاهش می‌یابد.

حرف آخر        

طراحی لوگو هنری است که نیاز به درک عمیق از برند، ارتباط با مخاطبان و استفاده مناسب از المان‌های بصری دارد. با دقت و هوشمندی، می‌توان لوگویی را طراحی کرد که به عنوان یک نماد برند، در ذهن مخاطبان حک شود.

اگر به دنبال لوگویی هستید که علاوه بر جذابیت ظاهری، با اهداف و مفاهیم کسب و کارتان هماهنگی باشد، توصیه می‌کنم از خدمات دکتر آرش سلطانعلی بهره بگیرید.

او با روش‌های هدف‌گرایانه و تخصصی خود، می‌تواند لوگویی برای شما خلق کند که نه‌تنها جذابیت ظاهری بی‌نظیری دارد، بلکه به طور دقیق پیام موردنظر شما را به مخاطبانتان منتقل می‌کند و رشد سودآوری کسب و کارتان  را بهبود می‌بخشد.

طراحان گرافیکی بسیاری وجود دارند که لوگوهای زیبایی را طراحی می کنند، اما در واقع لوگو باید به گونه ای طراحی شود که دستیابی به اهداف را تسهیل کند.

سوالات متداول 

طراحی لوگو فرآیندی است که در آن یک نماد گرافیکی با هدف نمایش هویت یک سازمان، برند، خدمت یا محصول ایجاد می‌شود. لوگوها به عنوان یک نماد شناخته شده برای شناسایی و تمایز بخش مشخصی از یک موجودیت به کار می‌روند

طراحی لوگو توسط طراحان گرافیک یا تیم‌های طراحی انجام می‌شود و شامل مراحل زیر می‌شود:  

 • تحقیق و تحلیل
 • تعریف استراتژی طراحی
 • طراحی اسکچ‌های اولیه
 • توسعه اسکچ‌ها
 • آزمایش و ارزیابی
 • تنظیم و بهینه‌سازی
 • تولید و اجرا
 • تحویل و استفاده
 1. سادگی
 2. قابل تشخیص
 3. یکتایی
 4. رنگ‌ها و فونت‌ها
 5. پیام و احساس
 6. چند منظوره بودن
 7. کاربرپسندی
 8. قابلیت تغییر مقیاس
 9. سازگاری

برخی از مشتریان ما در حوزه طراحی لوگو:

سازمان مدیریت صنعتی
طراحی لوگو شرکت مانیان خودرو
برندسازی پوشاک بانوان یونیکس
مدرسه دانا
طراحی لوگو شرکت فن آوارن انرژی پاک
طراحی لوگو شرکت مهندسی شبکه Sopramo
تابان
ساترین
تابان
طراحی لوگو شرکت ساختمانی میم
تابان
گولدن لایف
گلشن