مشاوره مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی در دهه‌های اخیر به یکی از ابزارهای برجسته و کارآمد در دنیای تجارت و بازاریابی تبدیل شده‌اند. حضور در این پلتفرم‌ها، تأثیر چشمگیری بر روی شناخته شدن برند، ارتباط با مشتریان و افزایش فروش دارد. به همین دلیل مشاوره صحیح برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، یک استراتژی مهم در حوزه بازاریابی و تبلیغات به شمار می‌آید. این فرآیند شامل یک سری اقدامات و تاکتیک‌هاست که تلاش می‌کند محتوا و ارتباطات شما در شبکه‌های اجتماعی را، به طور بهینه مدیریت کند.

در این مقاله، به بررسی مهارت‌ها و استراتژی‌های لازم برای موفقیت در مدیریت شبکه‌های اجتماعی خواهیم پرداخت.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی چیست؟ 

مدیریت شبکه‌های اجتماعی به تدبیر و برنامه‌ریزی‌هایی اشاره دارد که جهت مدیریت و ایجاد حضور مؤثر و فعال در پلتفرم‌های اجتماعی، اجرا می‌شود. این فرآیند شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که با هدف ایجاد هویت برند، برقراری ارتباط با مخاطبان، افزایش دیده‌شدن، بالا بردن نرخ تعامل و در نهایت افزایش فروش آنلاین انجام می‌شود.

 در این قسمت بطور کامل فرایند مدیریت شبکه‌های اجتماعی را شرح خواهم داد:

ساخت اکانت: ابتدا شما نیاز دارید تا در شبکه‌های اجتماعی برای برند یا سازمان خود یک اکانت بسازید. بعد از ایجاد اکانت آن را بهینه کنید؛ مثل عکس پروفایل، بیو، نام و نام کاربری، اطلاعات تماس و غیره

ایجاد هویت بصری: هویت بصری برند خود را تعیین کنید؛ یعنی طراحی لوگو، انتخاب رنگ‌ها و استفاده از عناصر گرافیکی که هویت بصری مشخصی را برای برند شما ایجاد می‌کند.

طراحی پرسونای مخاطب: پرسونای مخاطب به معنای ایجاد یک تصویر واقعی از مخاطبان هدف شما است. با توجه به ویژگی‌هایی مانند سن، جنسیت، مکان جغرافیایی، علایق، نیازها، مشکلات و ترجیحات مخاطبان، مشتری فرضی بسازید. با طراحی پرسونای مخاطب، محتوا و استراتژی‌ها را می‌توانید با مطابق با نیازهای مخاطبان‌تان تدوین کنید.

تدوین استراتژی: برای تولید محتوا، استراتژی قوی تدوین کنید؛ این استراتژی شامل تعیین هدف‌ها، مخاطبان هدف، پیام‌ها و انتخاب کانال‌ها ارتباطی است.

برنامه ریزی: برای راه‌اندازی تبلیغات و همچنین تولید محتوا و انتشار آن، یک تقویم محتوایی تنظیم کنید؛ زمانبندی انتشار پست‌ها و برنامه ریزی برای تبلیغات کمک می‌کند تا فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی بهینه شود.

تولید محتوا: محتوای ناب و خلاقانه ایجاد کنید؛ تولید محتوای متنی، تصویری یا ویدیویی که  برای مخاطبان جذابیت و ارزش افزوده داشته باشد.

مدیر شبکه های اجتماعی کیست؟

مدیر شبکه های اجتماعی کیست؟ 

مدیر شبکه‌های اجتماعی (یا همان ادمین) عبارت است از فرد یا تیمی که مسئولیت مدیریت، نظارت و اجرای استراتژی‌ها و فعالیت‌های مرتبط با حضور در شبکه‌های اجتماعی یک سازمان، شرکت یا فرد را بر عهده دارد.

این شخص یا تیم به طور کلی به تدوین و اجرای استراتژی‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، پاسخ‌دهی به نظرات و پیام‌های کاربران، ایجاد محتواهای جذاب و متناسب با هدف، رصد و تجزیه و تحلیل عملکرد صفحه‌ها و حساب‌ها و برنامه‌ریزی کمپین‌های تبلیغاتی می‌پردازد.

وظایف ادمین (مدیر شبکه‌های اجتماعی) چیست؟    

برخی اوقات تمامی فعالیت‌های مربوط به یک پیج را یک نفر بر عهده دارد و برخی مواقع به صورت گروهی انجام میشود. در ادامه میخواهم وظایف ادمین را در سه دسته‌بندی برایتان شرح دهم:

مدیریت عملکرد پیج 

آنالیز و تحلیل پیج

 • مانیتورینگ و تجزیه و تحلیل عملکرد محتوا و استراتژی‌ها: این فرآیند شامل پیگیری نرخ تعامل (مانند تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها، بازدید و Save , share و غیره ) با محتواها و تبلیغات است.
 • استفاده از ابزارهای تحلیل: ابزارهایی مانند Google Analytics یا ابزار‌های داخلی شبکه‌های اجتماعی مثل Instagram Insights می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری در مورد عملکرد پیج ارائه دهند. مثلاً در اینستاگرام، اطلاعاتی درباره تعامل فالوورها با محتواها، تعداد بازدیدها و نحوه رشد فالورها قابل مشاهده است.

بازنگری

 • ارزیابی دوره‌ای: ادمین باید بر اساس آنالیز و تحلیل‌ها، به صورت دوره‌ای (مثلاً هر ماه یا هر چهارماه) عملکرد پیج را ارزیابی کند. این ارزیابی می‌تواند به شناسایی نقاط ضعف و قوت کمک کند.
 • اعمال تغییرات و بهبودها: بر اساس نتایج آنالیز‌ها، تصمیمات برای ایجاد تغییرات و بهبودها در استراتژی‌ها و محتواها اعمال می‌شود. این ممکن است شامل تغییر در نوع محتوا، بهبود زمان‌بندی، استفاده از هشتگ‌های متفاوت و مشابه باشد.

پیگیری رقبا

مطالعه و تحلیل حضور و فعالیت رقبا: این مرحله شامل مشاهده و تحلیل فعالیت‌ها، نوع محتوا و تعامل رقبا در شبکه‌های اجتماعی است. این اطلاعات می‌تواند به ادمین کمک کند تا مواردی که باعث موفقیت رقبا شده‌اند، شناسایی کرده و در استراتژی‌های خود بکار بگیرد.

گزارش‌دهی

ایجاد گزارش‌های کارایی: بر اساس نتایج آنالیز و ارزیابی‌ها، گزارش‌های کارایی و عملکرد پیج تهیه می‌شود. این گزارش‌ها باید شامل اطلاعات مهمی باشند که به تصمیم‌گیری‌های آینده کمک کنند.

ارتقاء استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آینده: بر اساس اطلاعات به دست آمده از گزارش‌ها، می‌توان استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آینده را بهبود داد و تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد.

نظارت بر اجرای تقویم محتوایی

پیگیری محتواها: پیگیری اجرای محتواها در زمان‌های مشخص و مطابق با زمان‌بندی تقویم محتوایی.

مدیریت محتوای پیچ       

تولید محتوا: ادمین مسئول تولید محتوای مناسب و جذاب برای مخاطبان است. این محتوا می‌تواند شامل عکس‌ها، ویدئوها، مقالات و مطالب متنوع دیگر باشد. هدف اصلی در اینجا جلب توجه مخاطبان و ارتباط اثربخش با آن‌ها است.

ارزیابی و تجزیه و تحلیل محتوا: ادمین باید عملکرد محتواهای منتشر شده را ارزیابی کند. بر اساس آمار و اطلاعات دریافتی، تجزیه و تحلیل‌هایی انجام دهد تا بفهمد کدام محتوا بیشترین تعامل را داشته و چه نوع محتوا برای مخاطبان مؤثرتر است.

بهبود کیفیت محتوا: با توجه به تجزیه و تحلیل‌های انجام شده، ادمین باید محتواها را بهبود داده و تنوع بیشتری در ارائه مطالب داشته باشد. به عنوان مثال بهبود عنوان‌ها، تصاویر جذاب‌تر، محتوای آموزشی‌تر و … 


مطالعه بیشتر >> مشاور تولید محتوا


تنظیم تقویم محتوایی: ادمین بایستی برای انتشار محتوا یک جدول زمانی تنظیم کند.  تعیین زمان‌های مناسب برای انتشار محتوا، موجب جلوگیری از تداخل محتواها و همچنین انطباق با رویدادها و مناسبت‌های مهم می‌شود.

ایجاد هماهنگی بین تیم تولید و انتشار محتوا: اگر مدیریت پیج به صورت گروهی انجام می‌شود، ادمین باید بین اعضای تیم تولید محتوا و تیم انتشار محتوا هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. برخی از اقدامات ادمین:

 • ارتباط مداوم با هر دو تیم
 • انتقال اطلاعات و ایده‌ها
 • مدیریت هماهنگی در زمان‌بندی‌ها

استراتژی پست گذاری: صرفاً تولید محتوا کافی نیست:

 • ادمین پیج باید زمان‌های مناسب برای انتشار محتوا را باید بداند. (به عنوان مثال با ارزیابی نرخ تعامل پست‌های قبلی می‌تواند ساعات طلایی پست گذاری را پیدا کند.)
 • ادمین کپشن نویسی باید بلد باشد. برای نوشتن کپشن‌های تأثیرگذار یا به اصطلاح ایجاد قلاب در کپشن باید هنر کپی رایتینگ (تبلیغ نویسی) داشته باشد.
 • ادمین باید استراتژی هشتگ گذاری را بداند. استفاده مؤثر از هشتگ‌ها در پست‌ها برای دیده شدن
 • ادمین باید بلد باشد، چطوری از قابلیت‌های اینستاگرام برای افزایش بازدید پست استفاده کند. (به عنوان مثال قابلیت تاپیک در انتشار ریلز)

مدیریت تعاملات پیج   

پاسخ به نظرات و پیام‌ها: به نظرات (کامنت‌ها)، پیام‌ها (دایرکت‌ها) و سؤالات مخاطبان جهت برقراری ارتباط مؤثر و ایجاد تعامل پاسخ دهید.

برگزاری تبلیغات: برای دیده شدن پیج‌تان، بایستی تبلیغ کنید؛ البته توجه کنید قبل از انجام تبلیغات شما باید یک پیج حرفه‌ای با محتواهای مفید داشته باشید.

برای راه‌اندازی تبلیغات می‌توانید با پیج‌های پربازدید و یا اینفلوئنسرها همکاری کنید. البته از تبلیغاتی پرداختی خود پلتفرم نیز می‌توانید بهره ببرید، مثل تبلیغات پولی اینستاگرام و یا فیس بوک؛ اما این شیوه تبلیغات در ایران به دلایلی مانند وجود تحریمات و پرداخت دلاری سخت و پیچیده است.

تعامل با سایر همکاران: ادمین برای دیده شدن بیشتر پیج،  بایستی با پست‌های پیج همکاران مربوطه تعامل کند؛ به عنوان مثال پست و استوری آن‌ها را لایک کند، برای پست‌های آن‌ها کامنت بگذارد تا اینگونه توجه فالوورهای پیج مربوطه را به خود جلب نماید.

افزایش فالوورهای پیج: استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف برای جذب و افزایش تعداد فالوورها و مخاطبان برند در شبکه‌های اجتماعی. به عنوان مثال تولید محتواهای ترند، انتشار استوری‌های چالش برانگیز، برگزاری لایوهای آموزشی و یا معرفی محصول و خدمات

انگیزه‌بخشی و ارائه پیشنهادات ویژه: پیشنهاد تخفیف، برگزاری مسابقات و ارائه جوایز به مخاطبان به منظور جلب توجه و افزایش نرخ تعامل پیج

مدیریت بحران: رسیدگی به مشکلات مخاطبان و مدیریت بحران‌های به وجود آمده در شبکه‌های اجتماعی به منظور جلب اعتماد مخاطبان و کسب اعتبار

مهارت‌های مدیر شبکه های اجتماعی                            

ادمین شبکه‌های اجتماعی به یک سری مهارت‌های گوناگون نیاز دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن بازاریابی، ارتباطات و مدیریت شبکه‌های اجتماعی را انجام دهد. در ادامه به هر یک از مهارت‌های مورد نظر اشاره می‌کنم:

مسلط بر نحوه کار تمام شبکه‌های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی باید با عملکرد و ابزارهای مختلف انواع شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، لینکدین، توییتر، فیس بوک، تیک تاک و پینترست … ) آشنا باشد. ادمین باید بر تغییرات و تحولات هر پلتفرم (مثل الگوریتم‌ها) آگاه باشد تا بتواند استراتژی‌های مناسبی برای هر یک از آن‌ها ایجاد کند و نتایج کار خود را بهبود دهد.

مهارت‌های رهبری و ارتباطی

مدیر شبکه‌های اجتماعی باید توانایی برقراری ارتباط مؤثر با تیم خود و همچنین با مخاطبان هدف را داشته باشد. توانایی در تشویق و هدایت تیم، رفع نیازها و حل مشکلات مخاطبان و مذاکره با همکاران بسیار حائز اهمیت است.

مهارت‌های تحلیلی

 تجزیه و تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی، از جمله آمار فالوورها، ترافیک و تعاملات، برای بهبود استراتژی‌های بازاریابی و مدیریت پیج اهمیت دارد. ادمین‌ها با علم بر این تحلیل‌ها می‌تواند تصمیمات بهتر و اساسی‌تری را بر اساس داده‌های قابل اعتماد بگیرند و به طور مستمر استراتژی‌ها و تاکتیک‌های خود را بهبود دهند.

تسلط بر ترندهای تبلیغات و بازاریابی آنلاین

مدیر شبکه‌های اجتماعی باید با ترندها و تکنیک‌های جدید در زمینه تبلیغات و بازاریابی آنلاین آشنا باشد و بتواند آن‌ها را به مزیت رقابتی خود تبدیل کند. با تولید محتواهای ترند و روز می‌توانند از رقبا پیشی بگیرند.

این ترندها به عنوان چشم‌اندازهایی از تغییرات رفتاری و علایق مخاطبان و همچنین تغییرات در فناوری و محیط کسب‌وکار عمل می‌کنند.

تفکر خلاقانه

ادمین برای جلب توجه فالوورها و ایجاد نقطه تمایز از رقبا، باید تفکر خلاقانه در ایجاد محتوا و استراتژی‌های بازاریابی  و تبلیغات داشته باشد. محتوای تکراری، فالوورهای پیج را خسته می‌کند؛ با استفاده از تفکر خلاقانه، ادمین می‌تواند محتواهای متفاوت، جذاب و بی‌نظیر ایجاد کند.

نوشتن مقالات و کپشن نویسی

نوشتن محتوای متنی جذاب و باکیفیت برای بلاگ‌ها، کپشن نویسی  برای پست‌های اینستاگرام، انتخاب عناوین جذاب و توضیحات برای توییت‌ها و عکس‌ها و…از مهم‌ترین وظایف ادمین است.


مطالعه بیشتر >> نگارش متون و شعارهای تبلیغاتی


طراحی گرافیک و ادیت ویدئو

مدیران شبکه‌های اجتماعی با طراحی گرافیک و ادیت ویدئو می‌توانند محتوای جذاب و حرفه‌ای را ایجاد و منتشر کنند.

طراحی گرافیک

 • طراحی بنرها، کاور پست، تصاویر گرافیکی، لوگوها و آیکون‌ها که بیانگر هویت بصری هستند
 • طراحی اینفوگرافیک و تصاویر توضیحی برای تبیین مفاهیم پیچیده

برای طراحی گرافیکی، بایستی با نرم‌افزارهای Adobe Photoshop  و یا  Adobe Illustrator آشنا باشد.

ادیت ویدئو

 • ویرایش ویدئوها با استفاده از افکت‌ها، ترانزیشن‌ها و انیمیشن‌ها برای ایجاد جذابیت بیشتر.
 • افزودن موسیقی متناسب با محتوا و یا تنظیم صدا
 • طراحی تیزرهای تبلیغاتی
 • انجام عملیات پس‌زمینه برای تأثیرگذاری بهتر.

برای ادیت ویدئو، بایستی با نرم افزارهای Premiere و After Effects در سطح حرفه‌ای و نرم‌ افزارهای Inshot  و یا Cap cut  برای ادیت ویدئوهای متوسط آشنا باشند.

تسلط بر تکنیک‌های قابل اجرا

مدیر شبکه‌های اجتماعی باید با تکنیک‌های افزایش تعاملات، جلب نظر و افزایش تعداد فالوورها آشنا باشد. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تا نرخ تعاملات، رشد فالوورها  و میزان نفوذ در مخاطبان  را افزایش دهید.

تکنیک‌های افزایش تعاملات

 • پرسش و تعامل با مخاطبان
 • استفاده از نظرسنجی‌ها و نظرخواهی‌ها
 • پست‌های تعاملی و تیزرها
 • پست‌های کاربردی و آموزشی

تکنیک‌های جلب توجه و افزایش فالوورها

 • استفاده از تصاویر جذاب و حرفه‌ای
 • استفاده از هشتگ‌ها و کلمات کلیدی
 • استفاده از انیمیشن‌ها و ترانزیشن‌ها
 • اشتراک‌گذاری محتوای تازه و جذاب
 • برگزاری قرعه‌کشی و جوایز

تعامل با فالوورها

 مدیر شبکه‌های اجتماعی باید بتواند با فالوورها تعامل کند، به نظرات و بازخوردها پاسخ دهد و ارتباط صمیمی با مخاطبان خود برقرار کند. تعامل مناسب با فالوورها نه تنها به تقویت ارتباط با مخاطبان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند جامعه‌ای فعال و وفادار را برای پیج به ارمغان بیاورد.

روانشناسی فروش

روانشناسی فروش

 درک نیازها و تمایلات فالوورها به منظور ارتقاء اثربخشی استراتژی‌های بازاریابی و فروش بسیار مهم است.

 • شناسایی نیازها و مشکلات مخاطبان
 • تولید محتوا در راستای رفع نیازهای مخاطبان
 • استفاده از محتواهای انگیزشی
 • استفاده از اصول روانشناسی رنگ و تصویر
 • بهره‌گیری از استوری‌تلینگ برای انتقال پیام‌ها
 • توجه به احساسات مخاطبان در پاسخ به نظرات و تعاملات
 • ترغیب برای انجام دادن کاری (CTA)

ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی 

با بهره‌گیری از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، قادر خواهید بود به طور اتوماتیک فعالیت‌های اکانت خود را مدیریت کنید. این ابزارها به بهره‌برداری بهینه از زمان شما کمک می‌کنند؛ به این ترتیب، علاوه بر ایجاد تجربه‌ای مثبت برای مخاطبان، می‌توانید وقت و انرژی خود را نیز در مدیریت پیج صرفه‌جویی کنید.

این ابزارها قادرند در همه مراحل مدیریت پیج از برنامه‌ریزی برای انتشار محتوا گرفته تا پاسخ به کامنت‌ها و دایرکت‌ها، آنالیز عملکرد پست‌ها به شما کمک کنند.

در ادامه ۳ ابزار معروف مدیریت شبکه‌های اجتماعی را معرفی خواهم کرد:‌

Hootsuite: یکی از ابزارهای معروف برای مدیریت چندین شبکه اجتماعی است؛ با استفاده از Hootsuite، می‌توانید محتوا در زمان معین، ارسال و پیگیری کنید.

Buffer:با ابزار بافر، علاوه بر زمانبندی انتشار محتوا، نرخ تعامل‌های دریافتی پست‌های پیج را نیز می‌توانید ارزیابی کنید.

Sprout Social: یک پلتفرم جامع برای برنامه‌ریزی محتوا، پاسخ‌گویی به مخاطبان و آنالیز عملکرد اکانت است.

هر کدام از این ابزارها ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی دارند، بنابراین انتخاب ابزاری که با نیازها و محتوای شبکه‌های اجتماعی‌تان متناسب باشد، مهم است.

حرف آخر      

شبکه‌های اجتماعی علاوه بر ابزار ارتباطی، به یک راهبرد جامع برای تبدیل ارتباطات به تجارت تبدیل شده است. مدیران این شبکه‌‌ها با استفاده از تحلیل داده‌ها، تفکر خلاقانه در تولید محتوا و استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی مناسب، می‌توانند به رشد و توسعه کسب و کارها کمک کنند.

فراموش نکنید؛ با پیشرفت فراگیر تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، مدیریت این شبکه‌ها به یک هنر تبدیل شده است که نیازمند تسلط بر مجموعه‌ای از مهارت‌ها و استراتژی‌هاست.

نویسنده: دکتر آرش سلطانعلی