مشاوره تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین به عنوان یکی از راهبردهای اساسی در حوزه دیجیتال مارکتینگ، در دنیای امروز بسیار مهم و تأثیرگذار است. در این روش، کسب و کارها قادرند با در نظر گرفتن بودجه و منابع موجود، محصولات یا خدمات خود را به نمایش بگذارند و  بدین طریق به مخاطبان هدف‌شان در فضای مجازی دسترسی پیدا کنند.

با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد وقت زیادی را در فضای مجازی، به خصوص شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند، تبلیغات دیجیتال به کسب و کارها این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم با جامعه‌ای گسترده از کاربران اینترنت ارتباط برقرار کنند. آن‌ها با استفاده از ابزارها و پلتفرم‌های تبلیغاتی آنلاین، می‌توانند تبلیغات خود را به صورت هدفمندانه‌تری به مخاطبان هدف ارائه دهند؛ در نهایت این امر منجر به بهبود نتایج و افزایش بازدهی تبلیغات می‌شود.

در این مقاله، مفهوم تبلیغات آنلاین و نحوه برگزاری انواع آن را بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات آنلاین چیست؟    

تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتال به فرآیندی اشاره دارد که در آن از ابزارها و روش‌های اینترنتی (و گاهاً به همراه رسانه‌های دیگر) برای ایجاد آگاهی، علاقه و ترغیب مخاطبان به انجام یک فعالیتی درباره محصولات و یا خدمات مشخصی استفاده می‌شود.

به عبارت دیگر؛ تبلیغات آنلاین به هر نوع تبلیغاتی اشاره دارد که از طریق اینترنت یا سایر وسایل دیجیتالی به جمعیت هدف می‌رسد. این نوع تبلیغات در مقابل تبلیغات سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی، رادیویی یا تبلیغات محیطی (بیلبوردها و …) ایجاد شده است.

تبلیغات آنلاین به وسیله ابزارها و پلتفرم‌های آنلاین، مانند وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی،ایمیل، تبلیغات پولی و … انجام می‌شود. این شیوه تبلیغات به منظور جذب کاربران اینترنت، ایجاد و افزایش آگاهی از برند، تعامل با مخاطبان هدف، جذب مشتریان و افزایش فروش انجام می‌شود.

مزایای تبلیغات آنلاین چیست؟   

 • مزایای تبلیغات آنلاین به طور کلی در سه دسته مهم خلاصه می‌شود:
 • هزینه کمتر و پر مخاطب‌تر بودن
 •  قابل اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر
 •  قابلیت شخصی‌سازی بیشتر

 این مزایا تبلیغات آنلاین را نسبت به روش‌های سنتی مانند تلویزیون، رادیو یا تبلیغات چاپی، بسیار جذاب‌تر و موثرتر می‌کنند.

هزینه کمتر و پر مخاطب‌تر بودن

تبلیغات آنلاین اغلب هزینه کمتری نسبت به تبلیغات سنتی دارند. شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که دارید، تبلیغات هدفمندی را طراحی و  در کانال‌های مختلفی مانند وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها و … نمایش دهید.

این نوع تبلیغات به شما امکان می‌دهد تا به طیف وسیعی از مخاطبین دسترسی پیدا کنید؛ چرا که می‌توانید تبلیغات‌تان را بر اساس ویژگی‌های جمعیتی، مکان جغرافیایی، نیازها و سلیقه‌های کاربران برگزار کنید.

در تبلیغات آنلاین شما می‌توانید با هدف‌گذاری دقیق‌تر، تبلیغات خود را در معرض دید مخاطبان‌تان قرار دهید؛ یعنی تبلیغات شما به افرادی نمایش داده شود که احتمالاً علاقه‌مند به محصول یا خدمات شما هستند.

قابل اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر

قابل اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر

یکی از مزایای بزرگ تبلیغات آنلاین، قابلیت اندازه‌گیری دقیق و دسترسی به تجزیه و تحلیل‌های جزئی است. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند Google Analytics، تعداد کلیک‌ها، نمایش‌ها، نرخ تبدیل و عملکرد دقیق تبلیغات خود را پیگیری کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های بهتری را برای بهبود کمپین‌های تبلیغاتی خود اتخاذ کنید.

در واقع تبلیغات آنلاین به شما اجازه می‌دهد به صورت دقیق نتایج تبلیغات خود را ردیابی کنید؛ اینکه چه تعداد افراد آگهی شما را مشاهده کرده‌اند؟ بازخورد مخاطبان‌تان چگونه بوده است؟ چه کسانی با آگهی‌های شما در تعامل بوده‌اند؟  این آمارها به شما امکان تصمیم‌گیری بهتر در مورد بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی را می‌دهد. بنابراین با تجزیه و تحلیل دقیق مخاطبان و واکنش‌های آن‌ها نسبت به تبلیغات، می‌توانید استراتژی‌های خود را  بهبود بخشید.

قابلیت شخصی‌سازی کردن

تبلیغات آنلاین را می‌توانید بر اساس خصوصیات فردی کاربران شخصی‌سازی کنید. با تجزیه و تحلیل داده‌های کاربران، می‌توانید تبلیغات را به صورت دقیق به کاربرانی نمایش دهید که به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند هستند. این کار باعث افزایش احتمال تبدیل کاربران به مشتریان و افزایش بازدهی تبلیغات می‌شود.

در واقع با شخصی سازی کردن تبلیغات، تجربه کاربری مثبتی را برای مخطبان‌تان ایجاد می‌کنید؛ این امراحتمالاً باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود.

علاوه بر این، تبلیغات آنلاین این فرصت را برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر فراهم می‌کند تا با برندهای بزرگ‌تر رقابت کنند؛ چون با شخصی سازی کردن تبلیغات می‌توانند به مخاطبان هدف خود برسند.

انواع تبلیغات آنلاین چیست؟

انواع تبلیغات آنلاین چیست؟   

تبلیغات آنلاین از ابزارهای متنوعی برای ارتقاء برند، جذب مشتری و افزایش فروش در فضای دیجیتال استفاده می‌کند. برخی از انواع تبلیغات آنلاین عبارتند از:

۱.تبلیغات نمایشی (Display Ads)

این نوع از تبلیغات به شکل بنر در صفحات اصلی یا داخلی یک سایت­، در سایدبار یا میان یک مطلب یا در برخی اپلیکیشن­‌ها و گیم‌­های موبایل نمایش داده می‌شوند.

انواع بنرها

 • بنرهای ثابت: تنها یک تصویر
 • بنرهای متحرک (GIF) : چندین تصویر و یا نوشته به فرمت GIF
 • بنرهای انیمیشن (HTML5) :  هر تصویر یا فریم از بنر به شکل GIF

در تبلیغات نمایشی، تبلیغ­‌دهنده در ازای هر تعداد نمایشی که توسط کاربران انجام شده  به پلتفرم مربوطه هزینه پرداخت می‌کند.

۲.تبلیغات کلیکی (Cost Per Click – CPC)

در این نوع تبلیغات، تبلیغ‌دهنده تنها زمانی پرداخت می‌کند که کاربران بر روی تبلیغات کلیک می‌کنند و به صفحه مقصد منتقل می‌شوند.

در این شیوه تبلیغات، به واسطه اینکه تعداد کلیک‌ها و ترافیکی که از تبلیغات به دست می‌آید، قابل اندازه‌گیری است، تبلیغ‌دهندگان می‌توانند با دقت اثربخشی تبلیغات خود را ارزیابی کرده و استراتژی‌های بهتری برای تبلیغ‌های آینده ایجاد کنند.

۳.تبلیغات همسان (Native Ads)

این نوع تبلیغات همسان با محتوای اصلی یک وب‌سایت یا برنامه تنظیم می‌شود و به نظر نمی‌رسد که تبلیغ باشد.

با توجه به زیاد شدن تبلیغات نمایشی در اکثر وبسایت‌ها و ایجاد مزاحمت نسبی برای کاربران وب که می‌خواهند مطالب اصلی را مشاهده کنند، یک رویکرد جدید از تبلیغات آنلاین به نام تبلیغات همسان ارائه شد.

تبلیغات همسان یک روش نوین از تبلیغات آنلاین است که به منظور کاهش مزاحمت و اشغال فضای تبلیغاتی در وب‌سایت‌ها ایجاد شده است. در این نوع از تبلیغات، تبلیغ‌ها به طور طبیعی و هماهنگ با محتوای و طرح بندی وب‌سایت نمایش داده می‌شوند، به طوری که خواننده احساس نکند که با تبلیغات روبرو شده است. این رویکرد به خواننده اجازه می‌دهد تا به راحتی محتوای مهم و مورد نظر خود را مطالعه کند و در صورت تمایل بر روی تبلیغات مرتبط با علاقه‌مندی‌های خود کلیک کند.

در این نوع از تبلیغات نیز، تبلیغ‌دهنده در ازای هر کلیک به پلتفرم ناشر هزینه پرداخت می‌کند.

۴.هدف‌گیری مجدد (ریتارگتینگ، Retargeting)

 در این روش، تبلیغ‌ها به کاربرانی نمایش داده می‌شوند که قبلاً با وب‌سایت یا برند در تعامل بوده‌اند اما خرید نکرده‌اند.

ریتارگتینگ (Retargeting) یک روش مؤثر در تبلیغات آنلاین است که با استفاده از آن می‌توانید افرادی که قبلاً با وبسایت یا محصولات شما در ارتباط بوده‌اند، را مجدداً هدف قرار داده و تبلیغات مرتبط با محصولات یا خدماتتان را به آن‌ها نمایش دهید. این روش بر اساس فرضیه‌ای کار می‌کند که افرادی که قبلاً با محتوای شما در تماس بوده‌اند، احتمال خرید بیشتری دارند زیرا با موضوع شما آشنا هستند.

نکته مهم     

وقتی کاربری وارد وبسایت یا صفحه‌ای مرتبط با تبلیغات (تبلیغات همسان) شما می‌شود، یک کوکی (cookie) یا تگ ردیابی روی دستگاه او نصب می‌شود؛ این اطلاعات به شناسایی او و اقداماتش در وبسایت کمک می‌کند.

تبلیغات گوگل ادورز

۵.گوگل ادز (Google Ads)

یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین که امکان نمایش تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل را فراهم می‌کند.

شما با استفاده از گوگل ادز ( ادوردز) می‌توانید تبلیغات خود را در نتایج جستجوی گوگل به نمایش بگذارید. این نوع تبلیغات نیز به عنوان تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته می‌شود؛ یعنی شما تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که کاربران بر روی تبلیغ شما کلیک کنند.

این سیستم به تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با پرداخت هزینه‌ به ارز بین‌المللی (معمولاً به دلار)، تبلیغات خود را در صفحات نتایج جستجوی گوگل یا در شبکه تبلیغاتی گوگل در وب‌سایت‌های دیگر نمایش دهند. در این شیوه تبلیغات، باید  کلیدواژه‌هایی انتخاب کنید که با جستجوهای مخاطبان، تطابق داشته باشند تا تبلیغ شما وقتی که کاربران به دنبال اطلاعات مرتبط با کسب‌وکار یا محصولات شما می‌گردند، نمایش داده شود. اگر کلمات کلیدی مورد نظر شما رقابتی و پرطرفدار هستند، هزینه‌های تبلیغاتی نیز برای هر کلیک بالا می‌رود.

استفاده از گوگل ادز در کنار بهینه‌­ سازی سایت به شما امکان می‌دهد تا به جمعیتی عظیم از  مشتریان بالقوه خودتان دسترسی پیدا کنید و تبلیغاتتان را به صورت مستقیم در معرض آن‌ها قرار دهید.

۶.تبلیغات متنی (Text Ads)

تبلیغات کوتاه و متنی که در قالب لینک‌های متنی در وب‌سایت‌ها، نتایج جستجو و برنامه‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.

تبلیغات متنی یک روش تبلیغاتی است که در آن از متن‌های کوتاه و جذاب برای تبلیغ محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. این شیوه تبلیغات همانند تبلیغات متنی در روزنامه‌ها و آگهی‌ها می‌باشد، که این بار در نسخه‌های دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها، ریپورتاژها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.  تبلیغات متنی معمولاً به لحاظ هزینه، گزینه‌ای مقرون به صرفه است.

۷.تبلیغات صوتی (Audio Ads)

تبلیغات صوتی، یک روش تبلیغاتی، که از محتوای صوتی برای تبلیغ محصول یا خدمت به مخاطبان هدف استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات در پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی،  استریم لاین موسیقی (سایت‌­های پخش موسیقی) و برنامه‌های صوتی آنلاین پخش می‌شوند.

در مقایسه با تبلیغات رادیویی سنتی، تبلیغات صوتی آنلاین مزیت‌های زیادی دارد. به عنوان مثال:

 1. هدف‌گیری دقیق تر
 2. انعطاف‌پذیری در هدف‌گیری
 3. اندازه‌گیری دقیق تر
 4. تعامل بیشتر با مخاطبان
 5. تجربه کاربری بهتر
تبلیغات ویدئویی

۸.تبلیغات ویدیویی (Video Ads)

 تبلیغات ویدئویی که در وب‌سایت‌ها، وبینارها، گیم‌­های موبایلی، شبکه‌های اجتماعی و یا سیستم­‌های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب یا تلویزیون‌­های اینترنتی …پخش می‌شوند.

در این نوع تبلیغات، از ویدئوهای کوتاه و جذاب برای جلب توجه مخاطبان و انتقال پیام تبلیغاتی استفاده می‌شود. تولید و بهره‌برداری بهینه از ویدئوهای تبلیغاتی نیازمند درک عمیق از هدف تبلیغاتی، مخاطبان هدف و اصول بازاریابی است.

۹.تبلیغات ایمیلی (Email Ads)

 ارسال تبلیغات از طریق ایمیل به لیست مشتریان و مخاطبان.

در گذشته، تبلیغات ایمیلی بین کسب و کارها بسیار رایج بود؛ به گونه‌­ای که آن‌ها بانک‌های ایمیلی را خریداری می‌کردندو به صورت انبوه برای آن‌ها ایمیل تبلیغاتی ارسال می­کردند.

 اما در حال حاضر، این شیوه اسپم و مزاحمت‌ تبلیغات ایمیلی کاهش یافته است و روش بهینه‌تری جایگزین این نوع تبلیغات شده است. در این روش به جای خرید بانک ایمیل، شما یک لیست ایمیل از مخاطبان‌تان تهیه می‌کنید؛ در واقع شما با اجازه خود کاربر در ازای ارائه خدماتی مثل ثبت نام کردن در سایت، پر کردن فرم و یا هر اقدام دیگری، ایمیل او را دریافت می‌کنید.

سپس در فواصل زمانی مشخص و با توجه به علایق‌او، تبلیغات مرتبط را برای او ارسال می‌کنید. با این شیوه تبلیغات ایمیلی شما می‌توانید مشتریان خود را به خریداران وفادار تبدیل کنید.

در این راستا، حتی خود سیستم‌­های جیمیل، یاهو، ام اس ان و … نیز خدمات ارسال ایمیل گروهی تبلیغاتی  را بر اساس شرایط جغرافیایی هر کاربر را ارائه می‌­کنند.

۱۰. تبلیغات شبکه‌های اجتماعی (Social Media Ads)

 تبلیغات درشبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین، یوتیوب، آپارات، پینترست  و پیام‌رسان‌­هایی مانند تلگرام، واتس‌­آپ، بله، سروش.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تبلیغاتی و برقراری ارتباط با مخاطبان هدف است. این شیوه تبلیغات، به دلیل پویایی شبکه‌های اجتماعی، تعامل بالا با کاربران و امکانات هدف‌گیری دقیق، یکی از راه‌های مؤثر برای تبلیغات آنلاین به حساب می‌آید. اما انجام این نوع تبلیغات نیازمند شناخت دقیق از هر شبکه اجتماعی و نحوه رفتار کاربران در آن شبکه است.  در ادامه، نکات مهمی را برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی ارائه خواهم داد:

فیسبوک و اینستاگرام

فیسبوک و اینستاگرام   

 • تبلیغات تصویری و ویدئویی: در این دو پلتفرم، می‌توانید تبلیغات تصویری و ویدئویی را منتشر کنید. این نوع تبلیغات به دلیل جذابیت بالا و امکانات تعاملی مثل لایک، کامنت و اشتراک‌گذاری، می‌تواند بسیارمؤثر باشد.
 • هدف گیری دقیق مخاطبان: شما می‌توانید مخاطبان تبلیغات خود را بر اساس جنسیت، سن، مکان جغرافیایی، علایق و سایر ویژگی‌ها مورد هدف قرار دهید، تا تبلیغات‌تان بطور دقیق به افراد مورد نظر نمایش داده شود.
 • پیگیری و بهینه‌سازی: با استفاده از ابزارهای پیگیری مثل پیکسل فیسبوک و یا ابزار اینسایت اینستاگرام، می‌توانید عملکرد تبلیغات‌تان را مانند تعداد کلیک‌ها، تبدیل‌ها و هزینه‌ها رصد و بهینه‌سازی کنید.

چند نکته کلیدی          

 • پست‌های اسلایدی و ویدئوهای ریلز در اینستاگرام بیشترین بازدهی را دارند.
 • اینستاگرام، بیشتر بر روی تصاویر و ویدئوها تمرکز دارد و از ابزارهای تبلیغاتی قوی برای کسب‌وکارها نیز پشتیبانی می‌کند.
 • فیسبوک، از تبلیغات تصویری، ویدئویی و متنی پشتیبانی می‌کند و به کسب‌وکارها امکان ایجاد صفحات و گروه‌ها جهت تعامل با مخاطبان را می‌دهد.

توییتر    

 • پست‌های تبلیغاتی: در توییتر، می‌توانید پست‌های تبلیغاتی به صورت متنی، تصویری یا حتی ویدئویی ایجاد کنید.
 • استفاده از هشتگ‌ها: هشتگ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا پست‌هایتان را به دست مخاطبان مرتبط با موضوع خود برسانید.
 • تبلیغات ترندی: این نوع تبلیغات در بخش ترندهای توییتر نمایش داده می‌شوند و می‌توانند به شما در جلب توجه بیشتر مخاطبان‌تان کمک کنند.

توجه کنید

توییتر، بر روی پست‌های کوتاه متنی با حداکثر ۲۸۰ کاراکتر تمرکز دارد. تبلیغات در توییتر برای انتشار اخبار تازه و رویدادهای فوری مناسب است. همچنین محدودیت تعداد کاراکترها در توییت‌ها باعث می‌شود، تبلیغات کوتاه و مختصر با پیام واضح و معنادار ارائه شوند.

لینکدین  

 • تبلیغات تخصصی: لینکدین به ویژه برای افراد و کسب‌وکارهای حرفه‌ای مناسب است. شما می‌توانید تبلیغات متنی یا تصویری خود را به متخصصین و صاحبان کسب و کارها نمایش دهید.
 • تنظیم هدف: در لینکدین می‌توانید هدف تبلیغات‌تان را بر اساس عنوان شغلی، کسب و کارها، مکان جغرافیایی و سایر ویژگی‌های مرتبط با حرفه خود تنظیم کنید.

توجه کنید

اگر کسب‌وکار شما به بحث‌های تخصصی و تجاری مرتبط است، لینکدین محل مناسبی برای تبلیغات شماست. این شبکه بیشتر برای برقراری ارتباط با حرفه‌ای‌ها و ارائه خدمات تخصصی به کاربران استفاده می‌شود. محتواهایی با ارزش افزوده مانند مقالات تخصصی و پست‌های آموزشی می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

چند رسانه‌ی دیگر      

یوتیوب و آپارات : برای تبلیغات و ساخت محتوای ویدئویی مناسب هستند.

پینترست :‌ بر روی اشتراک‌گذاری تصاویر تمرکز دارد.

اینستاگرام تریدز:‌ Threads، شبکه اجتماعی جدید، متن محور و وابسته به اینستاگرام است. در این پلتفرم می‌توانید پست‌های متنی با حداکثر ۵۰۰ کاراکتر منتشر کنید. این شبکه اجتماعی متن محور شبیه به توییتر عمل می‌کند.

واتس اپ

پیام‌رسان‌ها      

تلگرام: از نظر امنیتی و امکانات چت گروهی و کانال‌ها محبوب است و مناسب ارسال پیام‌های متنی، تصویری، ویدئویی و فایل‌های مختلف می‌باشد.

واتس‌آپ: از نظر تعداد کاربران، یکی از پرطرفدارترین پیام‌رسان‌هاست و بر روی ارسال پیام‌های متنی، تصویری و ویدئویی تمرکز دارد.

بله: یک پیام‌رسان ایرانی است که امکانات مشابه واتس‌آپ را دارد و در داخل ایران محبوب است.

سروش: یک پیام‌رسان ایرانی است که امکانات ارتباطی و اشتراک‌گذاری محتوا را فراهم می‌کند.

این شبکه‌ها و پیام‌رسان‌ها هر یک ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارند. شما می‌توانید بنابه هدف و استراتژی کسب و کارتان، از یک یا چندین پلتفرم برای راه‌اندازی تبلیغات آنلاین استفاده کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هر شبکه اجتماعی خصوصیت‌ها و رویه‌های مختلفی دارد؛ بنابراین بهتر است برای هر شبکه از استراتژی و محتواهای متفاوتی استفاده کنید تا با نیازها و توقعات کاربران آن شبکه همخوانی داشته باشید.

۱۱.لینک‌های همکاری در فروش (Affiliate Links)

لینک‌های همکاری در فروش (Affiliate Links) لینک‌هایی هستند که توسط افراد یا وب‌سایت‌ها به منظور تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات دیگران ایجاد می‌شوند. وقتی کسی از طریق این لینک‌ها خریدی انجام می‌دهد، تبلیغ دهنده(شخص یا وب‌سایت ایجاد کننده لینک) در ازای فروش از  ناشر تبلیغات کمیسیون یا پورسانت دریافت می‌کند.

برخی از شرکت‌ها و وب‌سایت‌ها سیستم همکاری در فروش را ارائه می‌دهند تا افراد و وب‌سایت‌ها بتوانند محصولات یا خدمات آن‌ها را تبلیغ کنند.


مطالعه بیشتر >> برنامه ریزی کمپین های تبلیغاتی


۱۲.محتوای ارتقاءیافته (Sponsored Content)

در این روش تبلیغات آنلاین، شما می­‌توانید پست‌های تبلیغاتی خود را با پرداخت هزینه به ازای نمایش یا کلیک، در پلتفرم مربوطه تبلیغ کنید. به عنوان مثال اگر در اینستاگرام یا فیسبوک یک پست تبلیغاتی منتشر کرده‌­اید، می‌توانید با پرداخت هزینه پست مورد نظر را، علاوه بر بازدیدکنندگان ارگانیک ، به دست به افراد بیشتری برسانید.

این شیوه تبلیغات در ایران به دلیل وجود تحریم ها و پرداخت دلاری با چالش های زیادی همراه است.

۱۳. پوش نوتیفیکیشن (Push Notification)

 پیام‌های کوتاهی در موبایل یا دسکتاپ به کاربران ارسال می‌شوند و آن‌ها بدون نیاز به باز کردن برنامه یا وب‌سایت، می‌توانند پیام را بخوانند.

همه این انواع تبلیغات دارای ویژگی‌ها و مزایا و محدودیت‌های خاص خود هستند و به تبع مخاطبان، هدف‌ها و بودجه تبلیغاتی شما، ممکن است از یک یا ترکیبی از این روش‌ها استفاده کنید.

در این روش تبلیغات آنلاین شما می‌توانید به طور دائم و شخصی‌سازی‌شده با یک کاربر ارتباط برقرار کنید.  به عنوان مثال:

 هنگامی‌­که کاربر از سایت شما بازدید می‌کند، با کسب اجازه از ایشان می‌­توانید محتوای تبلیغاتی خود را همیشه بر روی مرورگر وب دسکتاپ یا موبایل برای او ارسال کنید.

برای یک کاربر مشخصی که  در سایت شما ثبت نام کرده، تخفیف­‌های ویژه را به صورت نوتیفیکیشن به او ارسال کنید تا به مشتری وفادارتری تبدیل شود.

 پلتفرم‌­های هوشمندی در سطح دنیا وجود دارند که خدمات پوش نوتیفیکیشن  را ارائه می‌دهند؛ اما متاسفانه اکثریت آن­‌ها یا با زبان فارسی سازگاری ندارند و یا ایران را تحریم کرده‌­اند.

آیا تبلیغات آنلاین همان تبلیغات بازاریابی است؟    

اصطلاحات “بازاریابی آنلاین” و “تبلیغات آنلاین” اغلب به عنوان مفاهیم مشابه به نظر می‌رسند، اما در اصل متفاوت از هم هستند.  در ادامه تفاوت‌های اصلی میان این دو مفهوم را توضیح خواهیم داد.

بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ فراتر از تبلیغات آنلاین است؛ به زبان ساده تر بازاریابی آنلاین فرآیندی جامع است که با استفاده از ابزارهای دیجیتال به منظور ارتقاء نام برند، جذب مشتریان، افزایش فروش، تحقیق و تجزیه و تحلیل بازار، ارتقاء تجربه مشتری و اهداف دیگرانجام می‌شود.

بازاریابی آنلاین شامل راه‌اندازی وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، تحلیل داده‌ها، بازاریابی محتوا، فعالیت در رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، رویدادهای آنلاین و بسیاری عوامل دیگر می‌شود. بازاریابی آنلاین تلاش می‌کند تا به طور جامع و مداوم با مشتریان در دنیای دیجیتال ارتباط برقرار کند.

بازاریابی آنلاین

تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین به معنای استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی به جمعیت هدف می‌باشد. این فرایند شامل تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پرداخت به کلیک (PPC)، تبلیغات نمایشی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات در وب‌سایت‌ها و بنرها، ایمیل‌های تبلیغاتی و سایر روش‌هایی است که به منظور جلب توجه مخاطبان و اطلاع‌رسانی درباره محصولات یا خدمات خاصی ارائه می‌شود.

در واقع، تبلیغات آنلاین، زیرمجموعه بازاریابی آنلاین است. تبلیغات آنلاین به عنوان یک جزء از بازاریابی آنلاین می‌تواند در جلب توجه مخاطبان و افزایش شناخت نام برند نقش مهمی ایفا کند، اما بازاریابی آنلاین تلاش می‌کند تا ارتباطات بلندمدت با مشتریان را توسعه دهد و اهداف متعددی را از جمله تبلیغات را دنبال می‌کند.

حرف آخر   

در تبلیغات آنلاین شما می‌توانید با کمترین هزینه، به مخاطبان هدف خود دسترسی داشته باشید، عملکرد تبلیغات را بطور دقیق ارزیابی کنید و تجربه مخاطبان را با تبلیغات شخصی‌سازی شده بهبود دهید.

ما به طور تخصصی در حوزه‌های مدیریت، تبلیغات، مارکتینگ و برندسازی  فعالیت می کنیم. مجموعه ما با استناد بر تجربیات و دانش گسترده‌ای که در زمینه‌های مختلف بازاریابی و تبلیغات  داریم، توانسته ایم جایگاهی برتری را در  این حوزه به خود اختصاص دهیم.

اگر قصد دارید برای کسب و کارتان تبلیغات راه‌بیاندازید، بهترین گزینه دریافت مشاوره تبلیغات آنلاین از مجموعه می‌باشد. ما با داشتن دانش عمیق و تجربه‌های موفق در این زمینه، می‌توانیم به شما راهنمایی‌های ارزشمندی ارائه دهیم.

نویسنده: دکتر آرش سلطانعلی