خدمات

مشاوره قیمت گذاری آثار هنری

اهمیت قیمت گذاری برای یک اثر هنری خود را در مواردی همچون خرید و فروش در حراج ها، آرت فرها، نمایشگاه های هنری و مسائل قانونی مانند بیمه آثار، تخصیص مالیات و پرونده های مالی نشان می دهد.

اولین قدم در مشاوره قیمت گذاری آثار هنری سنجش قیمت آثار است. این سنجش با توجه به مولفه هایی نظیر؛ مهارت و کیفیت اثر هنری، دارا بودن ارزش زیبایی شناسی، قدمت و تاریخ اثر، متریال و تکنیک، ابعاد، اهمیت اثر در تاریخ هنر، موضوع، محبوبیت هنرمند صورت می گردد، قدم بعدی در این مسیر توجه به عرضه و تقاضا در بازار، جریانات هنری غالب، میزان شرکت اثر در نمایشگاه ها، بازارها و مسائلی از این دست است.

نکاتی که در بالا مطرح شد می تواند به صورت زیر نیز طبقه بندی شود: مولفه های مربوط به اثر هنری، بازار، هنرمند و شاخص قیمت گذاری در تعیین اصولی ارزش یک اثر هنری.

قیمت گذاری آثار هنری
قیمت گذاری آثار هنری

۱- مولفه های مهم اثر هنری در قیمت گذاری

 قدمت و تاریخ، کیفیت، ارزش زیبایی شناختی، متریال و تکنیک، اندازه و سبک یک اثر مواردی هستند که باید در قیمت گذاری توسط کارشناس خبره آثار هنری و ارزیاب سنجیده می شوند.

برای مثال یک اثر قدیمی که ارزش و محبوبیت بالایی در تاریخ هنر و یا یک جنبش داشته و در حراج های گوناگون نیز شرکت داده شده است با قیمت های بالایی به خرید و فروش می رسد. همچنین آثاری که از ابعاد بزرگی-متناسب با موضوع اثر- برخوردارند با قیمت های متفاوت تری معامله می شوند.

۲- مولفه های مهم هنرمند در قیمت گذاری

شهرت، محبوبیت و جریان ساز بودن یک هنرمند در نوع، میزان فروش و قیمت آثار او تاثیر بسزایی دارد.

این امر برای هنرمندان جوان تر در رزومه آنها و میزان شرکت در نمایشگاه ها و آرت فرها تعیین می گردد.

۳- مولفه های مهم بازار در قیمت گذاری

عرضه و تقاضا در بازار، جریانات هنری غالب، میزان شرکت اثر در نمایشگاه ها، حراجی ها  وآرت فرها و نیز ارزش‌گذاری ارزیابان، دلالان هنری، گالری داران، کارشناسان و مشاوران هنری از مسائل مهم و تاثیر گذار حوزه بازار در قیمت گذاری یک اثر هستند.

همچنین نوع بازار و هنرمندان شرکت کننده و حاضر در آن رویداد نیز بر قیمت ها موثر هستند. اینکه بازار مورد نظر برای خرید و فروش اثر یک آرت فر، حراجی یا رویداد داخلی و محلی باشد یا یک بازار بین المللی بر نحوه قیمت گذاری موثر است و شاخصه های متفاوتی دارد که باید در نظر گرفته شود.

۴- مولفه های مهم شاخص قیمت در قیمت گذاری

تعیین قیمت یک اثر هنری  علاوه بر داشتن روش های گوناگون، نکات مهمی نیز دارد که باید قبل و بعد از قیمت گذاری آنها را رعایت کرد.

۴.۱ قیمت گذاری می تواند به روش هایی مانند در نظر گرفتن هزینه های صرف شده برای تولید اثر مانند هزینه مواد و متریال، دستمزد، تبلیغات و… بعلاوه سود در نظر گرفته شده باشد یا اینکه بر مبنای ساعات صرف شده برای تولید اثر محاسبه گردد. برای مثال برای هنرمندان تازه کار روش دوم گزینه مناسب تری به نظر می آید.

۴.۲ نکات مهمی که در این حوزه باید در نظر داشت مواردی اینچنینی هستند:

  • قیمت گذاری باید به صورت حرفه ای انجام شود، یعنی مبنای منطقی، منصفانه، عقلانی و قابل دفاع داشته باشد: بدین معنی که قیمت با توجه به ارزش زیبایی شناختی اثر، متریال بکار رفته، سابقه حرفه ای شما و بازار موجود تعیین شود. همچنین در صورت تغییر دادن قیمت ها باید مبنای درستی برای آن اتخاذ شود و کشش بازار، خریداران آثار و نیز میزان فروش در یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته شود.
  • اگر اثر توسط گالری به فروش می رسد باید نوع قیمت گذاری و سیاست فروش خاص آنها را در نظر داشت ( برای مثال فروش به قیمت متفاوت تری از لیبل اثر) که نرخی بالاتر نسبت به فروش مستقیم شما به خریدار دارد و امری است که بر ایجاد و تثبیت چهره حرفه ای، شناخته شده و معتبر از شما در بازار و در طول زمان تاثیر می گذارد. همچنین در فروش آثار -مانند آثار قطع کوچک- خود از طریق صفحه شخصی مانند اینستاگرام و سایت باید تناسب آن را با فروش از طریق گالری در نظر داشته باشید.
  • سنجیدن اثر با قیمت نمونه های مشابه با اثر شما: برای این منظور آثار را از طریق گالری ها، آتلیه ها، شبکه های اجتماعی، سایت هنرمند و یا پلتفرم های خرید و فروش آثار پیدا کنید و حتماً در نظر داشته باشید که هنرمند مورد نظر از لحاظ تجربه کار هنری، سبک، فروش آثار، نمایشگاه های شرکت کرده موقعیت هنری و…هم رده شما قرار بگیرد.
  • فروش پرینت اثر اصلی در نسخه های محدود و امضا شده هم برای هنرمندان جوان تر و نیز هنرمندان صاحب نام روش مناسبی است. هنرمندان جوان می توانند با قیمت فروش پایین تر طیف بیشتری از مخاطبان را پوشش دهند و درآمدزایی بیشتری داشته باشند و هنرمندان معروف نیز با نگه داشتن اثر اصلی در مجموعه خود، فروش به قیمت دلخواه-بالا- و یا مقاصد دیگر اثر را در دسترس تعداد محدودی از مخاطبان علاقه مند دیگر نیز قرار دهند.

 

ارائه قیمت گذاری کارشناسی شده آثار هنری توسط جناب آقای دکتر آرش سلطانعلی در کنار مشاوره و ارزیابی حرفه ای ایشان، خریداران و مجموعه داران محترم را به بهترین وجه در عقد معاملات هنری یاری خواهد کرد.

قیمت گذاری آثار هنری توسط آرش سلطانعلی مشاور هنری