ارتباط با مشتری

ارتباط با مشتری

در تصورات خود برای توسعه و موفقیت کسب و کار خود آیا از خود پرسیده ­اید چرا کسب‌ و کارهای کمی هستند که در طول زمان رشد می‌کنند، در حالی که سایرین نوسانات بزرگی دارند و در نهایت سقوط می‌کنند. تفاوت در چیست؟

احتمالاً در پاسخ تخصصی، به “تضاد در نحوه تمرکز بر ایجاد روابط با مشتری” رسیده ­اید.

ارتباط با مشتری مانند هر رابطه دیگری مستلزم صرف زمان است. باید زمانی را برای ایجاد و تعلیم روابط قوی با مشتریان صرف کنید.

 79 درصد از مشتریان می­خواهند قبل از خرید برندها نشان دهند که آنها را درک می­کنند و به آنها اهمیت می­دهند. کسب و کارهایی که اهمیت ایجاد روابط با مشتری را درک می­کنند و یک ارتباط عاطفی با آنها ایجاد می­کنند، مشتری را برای مدت طولانی حفظ خواهند نمود.

روابط مثبت با مشتری به شما کمک می­کند تا با مشتریان خود ارتباط نزدیک­تری برقرار کنید. وقتی عمیقاً با مخاطبان هدف ارتباط برقرار می­کنید، به احتمال زیاد نیازهای آنها را درک خواهید نمود، مشکلات آنها را حل می­کنید و حس درک متقابل ایجاد می­نمایید.

در تجارت نوین امروزی که با استفاده از فناوری­ها و تکنولوژی­ های جدید به مصرف­ کنندگان این امکان را می­دهد که به راحتی نیازهای خود را از سراسر جهان تهیه نمایند، مشتری رکن اساسی در موفقیت و حیات کسب و کارها می­باشد.

برای توسعه کسب وکار، به اهمیت و تعریف روابط با مشتری می­پردازیم تا با اطلاع از مفهوم ارتباط با مشتری برای موفقیت کسب و کار خود برنامه ­ریزی کنید. تا مشتری و رفتارهای بازارمشتری مدار را نشناسید نمی­توانید به جذب یا افزایش مشتری فکر کنید.

آموزش پیش­نیاز موفقیت کم ریسک است. مشتری را با آموزش مذاکره با مشتری بشناسید و برای بازاریابی یکپارچه موفق، آموزش مدیریت پروژه های تبلیغاتی و مبانی تبلیغات را دنبال کنید. ایجاد بازارهای جدید و بهره­ گیری از ارتباطات بازاریابی دیجیتال در مراحل بعدی سودآوری خواهد بود.

چگونه ارتباط با مشتری را ایجاد کنیم

معمولاً کسب و کارها در حین ایجاد بازارها و مخاطبین جدید، حفظ ارتباط قوی و موثر با مشتری با مخاطبین موجود را فراموش می­کنند و از اولویت آن بر جذب مشتری جدید غافل می­شوند. این امر موجب می­شود تا تولیدکننده بدون آگاهی یک چرخه باطل از «بازاریابی، تلاش برای جذب مشتری، فروش و از دست دادن مشتری» را ایجاد نماید.

در حالی که تلاش­های فوق­ العاده ­ای را برای جذب مشتریان بالقوه می­نمایند، اهمیت پرورش مشتریان را فراموش می‌کنند. در واقع، مراقبت از روابط با مشتری برای ایجاد برند حیاتی است.

مشتریان راضی قطعاً برای درخواست­های بیشتر یا خرید مجدد باز می­گردند. علاوه بر این، آنها به حامیان برند تبدیل می­شوند که منجر به افزایش حفظ مشتری بدون هیچ تلاش اضافی می­گردد.

ارتباط با مشتری چیست؟

اصطلاح ارتباط با مشتری، در ابتدا ممکن است رابطه­ ای ساده­ ای باشد که شما به عنوان یک کسب و کار با مشتریان خود دارید. در عین حال، برای حفظ مخاطبان فعلی و مخاطبان جدید مستلزم از این بیشتر و بیشتر است!

روابط با مشتری یک اصطلاح جمعی برای تلاش­هایی است که برای ارتقای تجربه مشتری انجام می­دهید که شامل موارد زیر است:

  • مشتریان شما چه احساسی نسبت به شما به عنوان یک کسب و کار دارند؟
  • برای رفع مشکلات مشتریانتان چه اقداماتی انجام می­دهید؟
  • چگونه با مشتریان خود تعامل می­کنید؟

به عبارت ساده، روابط با مشتری برای حفظ رابطه مثبت با مشتریان، حفظ مشتری و دلایلی از این قبیل لازم است.

بنابراین، روابط با مشتری شامل ابتکار مستمر در ارائه خدمات به مشتری است که برای درک چگونگی تغییر نیازهای مشتریان ضروری خواهد بود. با این رویکرد جامع، مهارت لازم در ایجاد ارتباط مثبت با مشتری را کسب خواهید نمود.

علاوه بر این، درک این نکته نیز ضروری است که روابط با مشتری، نه به یک فرد بلکه به همه کارکنان بستگی دارد. از این رو، برای ایجاد روابط مشخص با مشتری، باید هر کارمند مسئولیت خود را در پشتیبانی مشتری انجام دهد.

باید این را بدانیم که “این کارفرما نیست که دستمزد را پرداخت می­کند. کارفرمایان فقط پول را اداره می‌کنند، دستمزد را مشتری پرداخت می­نماید.»

ارتباط خوب با مشتری چیست؟

یک پیوند خوب با مشتریان، ارتباطی متقابل ایجاد می­کند که هم مشتریان و هم کسب و کارها از آن بهره می­برند.

ارتباط خوب با مشتری برای کسب و کارها به چه معنی است؟

برای هر کسب و کاری که هدف آن بهبود نرخ حفظ مخاطبان فعلی است، پرورش مشتریان موجود و حفظ روابط عالی با آنها بسیار مهم است. مطابق تحقیقات بازاریابی، جذب مشتری جدید ۶ تا ۷ برابر گران­تر از حفظ مشتری موجود است.

متعاقباً، کسب ‌وکارهایی که رابطه با مشتری را حفظ نمی‌کنند، با خطر هزینه‌های بالاتر جذب مشتری، از دست دادن وفاداری به برند و کاهش پیشنهاد و معرفی برند توسط مشتریان ثابت به دیگران مواجه می‌شوند.

آن روی سکه…

ارتباط خوب با مشتری برای مشتریان چه معنایی دارد؟

از دیدگاه مشتری، ارتباط خوب با مشتری یعنی که کسب و کار به آنها احترام می­گذارد و آنها را درک می­کند. مشتریان از کسب و کاری که فراتر رفته و باعث می­شود مشتری احساس ارزشمند بودن کند، قدردانی می­کنند.

آنها اغلب انتظار تلاش­های پاسخگو و شخصی در تعاملات حرفه­ای خود را دارند. گاهی اوقات به همین سادگی است که مدیر برند موفق، با مشتری ارتباط می­گیرد تا از آنها برای کسب و کارشان تشکر کند.

چرا حفظ روابط رضایت­بخش با مشتری مهم است؟

کسب‌وکارها اهداف سودآوری دارند که با بهره‌وری، کارایی، اکتساب و حفظ آن‌ها کاملاً گره خورده است. ایجاد و حفظ روابط خوب با مشتریان منجر به رضایت مشتری می­شود. از سوی دیگر رضایت مشتری بر سودآوری کسب و کار تأثیر می­گذارد.

آیا تا به حال قبل از خرید از یک تجارت، نظرات مشتریان را بررسی نموده­ اید؟

کسب‌وکارهایی که به دنبال مزیت رقابتی هستند، اغلب تلاش‌هایی را برای توسعه برند سرمایه‌گذاری می‌کنند. تعداد زیاد مشتریان راضی به شهرت مثبت برند کمک می­کنند. این تنها راه تمایز یک کسب و کار از سایر رقبا خواهد بود. از این رو، استراتژی توسعه روابط می­تواند برای کسب و کار شما سودآور باشد.

روابط مثبت با مشتری به شما کمک خواهد نمود تا ارتباط عمیق­تری با مشتریان خود برقرار کنید. وقتی عمیقاً با مخاطبان هدف ارتباط برقرار می­کنید، به احتمال زیاد نیازهای آنها را درک نموده، مشکلات آنها را حل می­ نمایید و حس درک متقابل را با آنها ایجاد می­کنید.

علاوه بر آن، رابطه مثبت با مشتری موجب:

جذب مشتری

این یکی از مهمترین نکات مثبت در ارتباط با مشتری است. هنگامی که مشتریان شما فکر می­کنند که می­توانند به شما به عنوان یک تجارت، متکی باشند، از نحوه عملکرد و پاسخگویی شما رضایت داشته باشند پس برند شما را انتخاب خواهند نمود و علاوه بر آن، کسب و کار شما را به سایرین معرفی و تبلیغ می­کنند.

حفظ مشتری

اکنون، پس از به دست آوردن مشتریان، قدم بعدی حفظ آنهاست. یک ارتباط موثر با مشتری موظف است مشتریان شما را به کسب و کار شما متصل نگه دارد، مهم نیست که سایر برندها و رقبا از چه نوع تبلیغاتی استفاده می­کنند، مشتری با توجه به ارتباط نزدیک و حس درک و ارزشی که از روابط صحیح با مشتری برند شما دارد، این نام را بر سایر نام و نشان­های بازار ترجیح خواهد داد.

رضایت مشتری

این یکی دیگر از مزایای اصلی ارتباط با مشتری است. هنگامی که رابطه خوبی با مشتریان برقرار کردید، می­توانید نیازهای آنها را بدون هیچ مانعی ارزیابی کنید. وقتی بتوانید این کار را به طور موثر انجام دهید، هیچ چیز نمی­تواند محصول یا خدمات شما را از جلب رضایت مشتریان باز دارد.

در نهایت باید گفت ایجاد روابط با مشتری یک هدف تجاری حیاتی در سراسر جهان است. اگر می­خواهید تعامل با برند را بهبود ببخشید، به مشتریان خود دلایلی برای ارتباط عاطفی با شما، ارائه دهید.

اصول اولیه ارتباط با مشتری را بیاموزید تا با بهبود مستمر تجربه مشتریان خود، سود را افزایش داده و اعتبار برند خود را تقویت کنید. ایجاد روابط قوی با مشتری مطمئناً به موفقیت شما کمک خواهد کرد و در بازار مشتری محور امروزی، ارتباط با مشتری یک امر ضروری است. مصرف‌کنندگان در هر کسب‌وکاری برای برندی  که تجربه ارتباط و گفتگوی ساده‌تری را داشته باشد، بیشتر هزینه می‌کنند.