خدمات

مشاوره هنری

در فضای هنر معاصر امروز که با بسترهایی نظیر؛ آرت فرها، بینال ها، حراج ها، بازارها و پلتفرم های مجازی خرید و فروش آثار هنری درآمیخته است، ضرورت و اهمیت وجود متخصصان هنر به منظور ارائه مشاوره هنری در مواردی همچون؛ راهنمایی هنرمندان جوان و تازه کار، ارزیابی اصالت و ارزش آثار در مبادلات خرید و فروش آثار هنری برای گالری داران و مجموعه داران، نحوه برگزاری نمایشگاه های هنری، نحوه شرکت در آرت فر ها، بینال ها و حراجی های بین المللی، شناخت انواع بازارهای هنری، نحوه ثبت و فروش آثار در بازارهای هنری جدید مانند NFT و مشاوره به منظور انتخاب موضوعات، دغدغه ها و نیازهای فضای نظری و پژوهشی هنر معاصر را دوچندان کرده است.

بدین منظور موسسه فرهنگی هنری ایده با مدیریت جناب آقای دکتر آرش سلطانعلی با ارائه مشاوره تخصصی در زمینه های زیر به هنرمندان، مجموعه داران، گالری داران و افراد علاقه مند به این حوزه آنها را در پیمودن مسیر حرفه ای و شخصی شان به منظور دستیابی به پیشرفت و موفقیت مستمر همراهی خواهد کرد.

آرش سلطانعلی کیوریتور
آرش سلطانعلی کیوریتور

۱- مشاوره هنری راهبردی برای هنرمندان:

در بازار هنر امروز، تنها تولید اثر هنری برای موفقیت و محبوبیت یک  هنرمند کافی نیست، بلکه بررسی تخصصی مسیر هنری هنرمند از گذشته تا به امروز و تبیین دوباره اهداف پیش رو در تعامل با هنرمند، نحوه ایده پردازی و رساندن ایده ها به حد و مرز درست و قابل فهم بصری، تعریف پروژه های هنری و تمایز آنها از کار هنری معمول و نوع نمایش انها، تعریف نمایشگاه ها و نحوه برگزاری آنها، انتخاب درست گالری ها با توجه به مسیر شخصی و دغدغه مند هنرمند، نوع تعامل و ارتباط با گالری ها و نحوه شرکت در آرت فرها، نحوه ارائه و نمایش اثر در بازارهاو آرت فرها، شناخت بازارها، قیمت گذاری آثار برای هنرمند، تعیین شیوه فروش برای هنرمند و… نیز شاخصه های ضروری، مهم و قابل تامل برای موقعیت هنری یک هنرمند به حساب می آیند. فضای هنری امروز شبکه درهم تنیده ای از تمام این فاکتورها است و توجه همه جانبه ای را از سوی هنرمندان و متخصصان این حوزه می طلبد.

۲- مشاوره برگزاری نمایشگاه:

امروزه مشاوره هنری در خصوص نحوه برگزاری نمایشگاه ها به دلیل وجود نگرش های کیوریتوریال، اهمیت جایگاه مخاطب و ارتباط درهم تنیده و به روز نمایشگاه های هنری با نحوه عرضه و فروش آثار در بازارها، پلتفرم های مجازی و آرت فرها به امری تخصصی تبدیل گشته است. در برگزاری یک نمایشگاه هنری مسائل زیادی همچون موارد زیر وجود دارند که باید مورد بررسی تخصصی قرار گیرند و مشاوره هنری امری است که به بهترین نحو این دید کلی و همه جانبه را در اختیار هنرمندان، گالری داران و… قرار می دهد.

  • توجه به نحوه انتخاب و ارتباط با رسانه ها، پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی در تبلیغات
  •  انتخاب اصولی شیوه های فروش آثار
  • ایجاد ارتباط با مجموعه داران و خریداران بالقوه
  • تعیین نوع نمایشگاه فردی یا گروهی با توجه به اهداف هنری درنظر گرفته شده و درون مایه آثار
  • نوع مفهوم پردازی، خلق روایت، معنا و ایده. ایجاد ارتباط بین آشکارگی مفاهیم و روند ادراکی مخاطب و تعیین میزان درست آن
  • نحوه نمایش و چیدمان آثار با توجه به موضوع و ایده نمایش و نیز تعیین نقطه عطف نمایش
  • توجه به مواجهه زیبایی شناسانه مخاطب در نمایش اثر
  • داشتن استیت منت متناسب با فضای آثار از لحاظ میزان متن و نوع انتقال مفهوم به مخاطب
  • نحوه استفاده از رسانه های مختلف در آثار مفهومی و معاصر
  • نحوه برگزاری نشست های بررسی، تحلیل و نقد آثار نمایشگاه

 

 

۳- مشاوره در خصوص شرکت و فروش آثار در آرت فر، بینال و حراجی:

بازارهای هنری همچون آرت فرها، بینال ها و حراجی ها نماد مهم اقتصاد و تجارت هنر امروز هستند و شناخت آنها و نوع معاملات مالی که در این فضاهای بین المللی و منطقه ای صورت می گیرد بر عقد قراردادهای هنری و فروش آثار تاثیر بسزایی دارد.

شناخت این بازارها منوط به آشنایی با؛ فضای کلی آنها، انواع شعبه ها و مراکز در کشورها، ارتباط با مجریان، کیوریتورها، گالری ها، هنرمندان، آثار شرکت کرده، واسطه های مرتبط با این بازارها، نقش و تاثیر آنها در تعیین قیمت خرید و فروش های جاری، تعرفه ها، قراردادها و قوانین هرکدام، سقف قیمت ها در حراجی ها و بررسی طیف کلی مخاطبان و خریداران شرکت کننده به منظور انتخاب تعداد و نوع آثار با توجه به تم اصلی نمایشگاه، نحوه معرفی هنرمند و…  است.

۴- مشاوره در خصوص آشنایی با بازارهای هنری:

تجارت هنری نیز همچون دیگر بخش های بازار خرید و فروش کالا و خدمات، اصول و شاخصه های مخصوص به خود را دارد که شامل آگاهی به مسائلی از قبیل؛ انواع بازارها، تعرفه ها و نرخ ها، قوانین مالیاتی، قوانین تجارت بین الملل، انواع قراردادها و همچنین ارتباط با مجموعه داران، کیوریتورها، واسطه ها و دلالان آثار، گالری داران و ارزیابان آثار است.

امروزه بازارهای هنری بستر اصلی شکل گیری رویدادهای عمده فضای هنر معاصر هستند. در این بازارها اعم از آرت فرها، بینال ها، حراجی ها و بازارهای رمز ارز دیجیتال مانند NFT که مراکز اصلی خرید و فروش آثار هنری می باشند مبادلات هنری شاخصی صورت می گیرد که جریان اصلی بدنه این فضا را شکل می دهد.

۵- راهنمایی نحوه خرید و فروش آثار هنری:

فاکتورهای مهم و تعیین کننده در خرید و فروش آثار هنری؛ اصالت، سنجش قیمت و قیمت گذاری آثار هستند. اصالت یک اثر به معنی انتساب حقیقی اثر به هنرمند است که از طریق ارزیابی آثار بدست می آید و نیازمند شناخت هنرمند، امضای اثر، زمینه و بستر هنری، تشخیص ویژگی ها و تکنیک های شخصی و حرفه ای او، آثار خلق شده، مالکان و وارثان اثر، سبک هنری و… بدست می آید.

سنجش قیمت یک اثر هنری نیز به ارزش واقعی آن بستگی دارد و با توجه به ویژگی هایی نظیر؛ مهارت و کیفیت اثر هنری، دارا بودن ارزش زیبایی شناسی، قدمت و تاریخ اثر، متریال و تکنیک، ابعاد، اهمیت اثر در تاریخ هنر، موضوع، محبوبیت هنرمند تعیین می گردد.

اولین قدم در قیمت گذاری آثار هنری، سنجش قیمت آثار است. این سنجش همان طور که اشاره شد با توجه به مولفه هایی نظیر؛ مهارت و کیفیت اثر هنری، دارا بودن ارزش زیبایی شناسی، قدمت و تاریخ اثر، متریال و تکنیک، ابعاد، اهمیت اثر در تاریخ هنر، موضوع، محبوبیت هنرمند صورت می گردد، قدم بعدی در این مسیر توجه به عرضه و تقاضا در بازار، جریانات هنری غالب، میزان شرکت اثر در نمایشگاه ها، بازارها و مسائلی از این دست است.

آرش سلطانعلی کیوریتور
آرش سلطانعلی کیوریتور

۶- راهنمایی درخصوص انتخاب موضوع پژوهش هنری:

 امروزه حوزه های عملی دنیای هنر که متشکل از؛ برگزاری نمایشگاه ها، بازارهای هنر، خرید و فروش آثار، کیوریتوری، تبلیغات در پلتفرم های مجازی و… است به طور قطع بر پایه دانش تخصصی و نظری هنر قرار گرفته است و نیازمند ارتقا حوزه پژوهشی هنر نیز می باشد. گسترش مرزهای تفکری و مفهومی هنر به؛ درک درست از گذشته تاریخی هنری و ظرفیت های آن، فهم روشن از معنای هنر معاصر و دغدغه مندی ها جریانات و چالش های پیش رو، تقویت تفکر انتقادی در هنر، ایده پردازی، جستجوی چیستی و مفهوم هنر و زیبایی و تحقیق در مفاهیم فلسفه هنر و زیبایی شناسی کمک شایانی خواهد کرد.

۷- راهنمایی تخصصی نحوه خرید و فروش آثار هنریNFT

امروزه بسیاری از آثار هنری علاوه بر خرید و فروش در بازارهای فیزیکی، در بازارهای رمز ارز NFT نیز مبادله می شوند. به طور قطع در فرایند تبدیل یک اثر هنری به NFT نیاز به استفاده از دانش تخصصی افراد قابل اعتماد و مطمئن است تا آثار را با هزینه های معقول و تضمین شده تبدیل به رمز ارز کرده و از صرف هزینه های غیرمنطقی، تقلب، سودجویی، ریسک های اشتباه و… جلوگیری شود.

استفاده از بازارهای رمز ارز دیجیتال در خرید و فروش اثار هنری مزایایی بسیاری برای هنرمندان دارد، مانند؛ دستیابی به بازار جهانی، فروش بدون واسطه، ثبت راحت تر اصالت اثر هنری، کاهش احتمال جعل اثر هنری، افزایش در صد سود حاصل از فروش آثار هنری، دریافت حق تالیف خلق اثر هنری، حمایت از هنرمندان دیجیتال، تخریب ناپذیری اثر هنری، فروش راحت تر اثر هنری در کشورهایی مانند ایران، امکان تعریف حق تالیف اثر هنری برای هنرمندان، غیرقابل خدشه بودن پلتفرم ارائه آثار هنری و خرید و فروش، تمرکز زدایی از سیستم بازار هنر، توکنیزه کردن آثار هنری، ایجاد شفافیت در بازار، امکان دسترسی جهانی به بازار خرید و فروش هنر فارغ از سن، جنسیت، مکان زندگی، تحصیلات و…

 

همراهی با هنرمندان، مجموعه داران و گالری داران در دستیابی به فروش موفق آثار هنری و کسب سود معقول در انواع بازارهای هنری، اطمینان بخشی در ارزیابی اصالت و ارزش آثار در مبادلات خرید و فروش آثار هنری برای کلکسیونرها، برگزاری موفق نمایشگاه های هنری، درخشش در آرت فر ها، بینال ها و حراجی های بین الملل و مسائلی از این دست همواره دغدغه موسسه فرهنگی هنری ایده بوده است و در این مسیر جناب آقای دکتر آرش سلطانعلی با در اختیار گذاشتن مشاوره تخصصی و نظرات کارشناسی شان به افراد علاقه مند این حوزه آنها را در پیمودن اصولی این راه یاری خواهند کرد.